53850234_2306931076210523_2437915894970580992_n_132099.jpg

Published: 28.05.2019

Konkurence bývá silná, úkoly náročné. Přesto se studentům z Fakulty ekonomicko-správní daří obstát v prestižních soutěžích.

Coca-Cola HBC Management Challenge

Již od začátku roku se studenti FES, díky vedení Ing. Kateřiny Kantorové, Ph.D., zapojují do ekonomicky nebo marketingově orientovaných soutěží. První výzva přišla v únoru, tým s názvem Upáci, složený hned ze dvou našich fakult (Míša Horváthová za FF, Kuba Zilvar a Tomáš Nevima za FES), se zúčastnil soutěže Coca‑Cola HBC Management Challenge. Soutež propojuje svět akademické sféry a úspěšného mezinárodního byznysu. Týmy 3-6 studentů zpracovávaly komplexní případovou studii do formy desetiminutového videa. Do soutěže se přihlásilo několik tisíc studentů. V prvním kole museli vyplnit online test, ve kterém měli možnost projít úkoly a otázky, které pro ně připravili manažeři z šesti různých oddělení napříč celou společností. Na republikovém finále v Praze 28. února nás Upáci se svým nápaditým projektem "Coca‑Cola s příchutí banánu" skvěle reprezentovali. Přesto se nakonec umístili těsně pod vrcholem, na 4. místě.

Mladý delfín

Soutěž Mladý delfín dává příležitost studentům marketingu a marketingových komunikací předložit projekt na aktuální téma. V zadání je vždy určeno téma pro zpracování komunikační strategie, které obsahuje analýzu výchozí situace, návrh komunikačních kanálů, návrh kreativního řešení, rozpočtu a harmonogramu. Letošní téma bylo "Jak úspěšně komunikovat školu, na které studuji." Pro studenty FES není tato soutěž neznámá, již v minulosti se do ní zapojilo a uspělo několik studentských týmů, letos hned tři. V Praze 23. května proběhl galavečer pořádaný Českou marketingovou asociací, na které byly vyhlášeny i výsledky soutěže. Tým ve složení Anna Zahálková, Žaneta Svobodová, Kateřina Němcová (studentky 1. ročníku navazujícího studia) získal první cenu EX AEQUO. Více o této soutěži zde.

JA Manažerem nanečisto

Letos poprvé se zapojil již ostřílený tým ve složení Míša Horváthová a Tomáš Nevima do soutěže pořádané Nadací Tomášem Baťou a organizací JA Czech a JA Slovensko. Soutěž "Já manažer nanečisto" pro vysokoškolské studenty je zaměřena na ekonomickou simulaci. V průběhu dvou kol museli soutěžící prokázat mikroekonomické znalosti, zdatnost v managementu počítačem simulované firmy a zároveň schopnost týmové práce, komunikace i rychlého rozhodování. O postup do finále bojovalo 43 dvoučlenných týmů z vysokých škol z České republiky a Slovenska. Finálního souboje se zúčastnilo 8 týmů v úterý 11. června 2019. Náš tým se probojoval přes všechna kola k zaslouženému vítězství. Oficiální vyhlášení soutěže proběhlo 19. června v rezidenci velvyslance USA, Stephena B. Kinga.

Student Broker

Studijní interaktivní program simuluje reálné obchodování na vybraných světových burzách v Německu, USA a České republice. Na začátku získá každý účastník jeden milion korun pro investice do českých a zahraničních akcií a padesát tisíc dolarů pro obchody s deriváty. Během letního semestru studenti s akciemi a deriváty obchodují a snaží se je co nejvíce zhodnotit. Všichni zájemci o tento program mají možnost naučit se obchodovat s akciemi a deriváty a zároveň změřit své síly mezi jednotlivými univerzitami. Výsledky se po semestru vždy vyhodnotí a ti nejlepší jsou odměněni věcnou cenou. Ani tato soutěž není pro studenty FES novinkou. Pod vedením Ing. Josefa Novotného, Ph.D., se již několik let studenti zapojují do tohoto programu a většinou s velkým úspěchem. Minulý rok z deseti celkově hodnocených míst obsadili hned sedm. V letošním roce se zúčastnilo soutěže téměř 150 studentů, z toho 44 studentů z FES. Našim studentům se letos vedlo v derivátových obchodech, kde získaly jednoznačné první místo. Absolutním vítězem v této kategorii se stal student 1.ročníku navazujícího magisterského studia Ekonomika a management podniku Vojtěch Kaplan, který zhodnotil své derivátové portfolio o 80,35%. Těsně za ním se umístili další studenti FES, a to Matěj Klofát, Ondřej Štědrý a Kateřina Tesnerová.

Moje vize nula

Do první ročníku soutěže Moje vize nula, který je určen studentům vysokých škol, se zapojilo i 105 studentů FES. Soutěž si klade za cíl aktivizovat mladé lidi ke zlepšení stavu dopravní nehodovosti v České republice. Studenti nebo skupiny studentů předkládají projekty zaměřené do různých oblastí s cílem řešit dopravní problémy. Projekty mohou řešit jak problémy vozidel, pozemních komunikací tak i problémy chování účastníků silničního provozu a jejich vzdělávání. Do semifinálového kola postoupilo 22 projektů studentů naší fakulty. Vyhlášení soutěže proběhlo 26. června a naše studentky, Denisa Holcová, Tereza Šandová a Veronika Čermáková, studentky 1. ročníku navazujícího magisterského studia obsadily 1., 2. a 5. místo. Detaily k soutěži si můžete přečíst zde.

Se všemi výjimečnými studenty se setkala děkanka fakulty Romana Provazníková. Na neformálním setkání studenti popisovali své zážitky a úskalí, kterým museli projít v boji za vítězstvím. "Bylo mi velkým potěšením setkat se s nimi a poslechnout si jejich zážitky a plány do budoucnosti. Je vidět, že studenti jsou aktivní a nebojí se výzev. V dnešní době často slýcháme jak málo nebo vůbec se mladí lidé zajímají  o své okolí a zapojují do dění kolem sebe a jak malý je jejich zájem o budoucnost. Jsem velmi ráda, že na naší fakultě je tomu naopak. Máme zde studenty, kteří se nebojí a zajímají se! Všem z nich přeji, aby se jim dařilo ve studiu i v osobním životě." Dodává k setkání děkanka.