Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

30_holky_165117.jpg

Počátky internacionalizace

Musím říci, že jsme nebyli na startu s nulovým kontem, ale rozvíjeli to, co již bylo. Měla jsem štěstí, že se tato oblast překotně rozvíjela a bylo dost příležitostí, které jsme se snažili využít. Pro studenty jsme zprvu sjednávali jednotlivé pobyty a záhy přišel program Erasmus, který znamenal nejsnazší možnost stáže v zahraničí. V rámci celé univerzity jsme mohli svým studentům nabídnout nejvíc příležitostí. To zpočátku nenacházelo takovou odezvu, jakou jsme předpokládali. Záhy se situace změnila, vraceli se studenti z pobytů a tuto možnost velmi oceňovali. Mohli rovněž vyjíždět jako „freemover“ a další smluvní pobyty v rámci programů Ceepus, Aktion, IASTE a další. S internacionalizací přišla pro každého nutnost umět anglicky a to nejen pro studenty a akademické pracovníky, ale i techniky a administrativu fakulty. Po dobu jednoho roku jsme postupně umožnili pobyt studentům z Kostariky, Nigerie a USA, kteří pracovali na rektorátě a ve volném čase nás seznamovali se svými zeměmi a svými zajímavými koníčky. Zaměstnancem FES se také stal absolvent brazilské univerzity, který pomohl zejména studentům programu Erasmus s granty spojenými se zahraničím.  Pro studenty FES jsme uzavřeli smlouvu s Center of International Legal Studies odkud jsou každoročně vysílání zkušení právníci z USA na přednáškové pobyty. Hosty naší fakulty byli 2 stipendisté z USA, Fullbrightovy nadace, kteří přednášeli po dobu jednoho semestru.

Pro akademické pracovníky byla a je také řada příležitostí, jak nabýt nových zkušeností. Předně je to týdenní pobyt s přednáškami na těch univerzitách v zahraničí, se kterými je uzavřena smlouva pro studenty. Dále jsou využívány další programy jak v rámci bilaterálních, tak i vícestranných dohod. Akademičtí pracovníci byli také rovněž účastníky programu TEMPUS, ve kterém se velmi angažoval tehdejší děkan FES prof. Ing. Jan Čapek, CSc., který internacionalizaci FES velmi přál a v tomto duchu pokračovala děkanka doc. Ing. et Ing. Renáta Myšková, PhD.

V neposlední řadě je potřeba vyzvednout granty, které jsme zpracovávali se zahraničními partnery (Virtual University of Public Administration), smlouva i v rámci V4, dvoustranné dohody o spolupráci a další. K rozvíjení mezinárodních vztahů patří i účast na četných vědeckých konferencích a publikace ve vědeckých časopisech.  Z mezinárodni spolupráce vznikly i učebnice a odborné knihy, doporučené mezinárodními institucemi. Nebyly samozřejmě pouze úspěchy. K nezdarům patřil výběr nespolehlivého partnera ke spolupráci nebo granty, které nám nevyšly. Jak se ale říká, co tě nezabije, to tě posílí.

Doc. Ing. Ilona Obršálová, CSc. – pracovala od roku 1975 nejprve na Vysoké škole chemicko-technologické a později až do roku 2015 na Fakultě ekonomicko-správní na Ústavu správních a sociálních věd jako pedagog. Několik let stála ve vedení fakulty jako proděkanka pro výzkumnou činnost a proděkanka pro vnější vztahy a rozvoj. Její odborné zaměření byla environmentální ekonomika a politika.