fes_jambor_200202.jpg

Výzkumné zaměření: Inovační ekosystémy, determinanty (eko) inovací, inovace obchodních modelů, udržitelný rozvoj a cirkulární ekonomika, efekty spolupráce na úrovni firmy-univerzity-vlády na regionální rozvoj.

Interní členové – akademici:

• prof. Ing. Jan Stejskal, Ph.D.
  • doc. Ing. Michaela Kotková Stříteská, Ph.D.
  • Mgr. David Zapletal, Ph.D.
  • Ing. Solomon Gyamfi, Ph.D.

Interní členové – doktorandi a post-dok:

• Dr. Fazal Ur Rehman
  • Ing. Yee Yee Sein
  • Denys Dmytrenko, M.Sc.
  • Raymond Kwame Adane Darfo-Oduro, M.Sc.
  • Emmanuel Ebo Arthur, M.Sc.

Externí spolupracovníci:

• prof. Jens Horbach (Faculty of Business, Augsburg University of Applied Sciences, Augsburg, Německo)
  • prof. Wolfgang Gerstlberger (School of Business and Governance, Tallinn University of Technology, Estonsko)
  • doc. Jana Hojnik (Faculty of Management, University of Primorska, Koper, Slovinsko)
  • doc. Agnieszka Karman (Faculty of Economics, Maria Sklodowska Curie University, Lublin, Polsko)
  • prof. Blandine Laperche (Université du Littoral Côte d’Opale (ULCO), Centre for Research on Innovation and Industrial Strategies (ISI), Dunkirk, Francie)
  • doc. Carlo Giglio (Department of Civil, Energy, Environmental and Material Engineering, Mediterranean University of Reggio Calabria, Itálie)
  • prof. Nebojša Stojčić (Department of Economics and Business, University of Dubrovnik, Chorvatsko)
  • prof. Cali Nuur (Department of Industrial Economics and Management (INDEK), The Royal Institute of Technology, Stockholm, Švédsko).

Výstupy:

• Karman, A., Prokop, V., Giglio, C., & Rehman, F. U. (2023). Has the Covid-19 pandemic jeopardized firms' environmental behavior? Bridging green initiatives and firm value through the triple bottom line approach. Corporate Social Responsibility and Environmental Management, 1–21.
  • Prokop, V., Gerstlberger, W., Zapletal, D., & Gyamfi, S. (2023). Do we need human capital heterogeneity for energy efficiency and innovativeness? Insights from European catching-up territories. Energy Policy177, 113565.
  • Prokop, V., & Hajek, P. (2023). The role of top management meetings in enhancing product innovation and performance. R&D Management, 1-19.
  • Prokop, V., Stejskal, J., Horbach, J., & Gerstlberger, W. (Eds.). (2022). Business Models for the Circular Economy: A European Perspective. Springer Nature.
  • Prokop, V., Stejskal, J., & Nuur, C. (2022). Do Environmental Regulations Stimulate Firms’ R&D, Product Innovation, or Environmental Awareness? Putting Porter’s Hypothesis in the Context of Central and Eastern European Countries. In Business Models for the Circular Economy (pp. 241-269). Springer, Cham.
  • Prokop, V., Hojnik, J., Zapletal, D., & Žižmond, E. (2022). On the path to sustainable development: The nexus among owner gender diversity, energy management, and firms' innovation radicalness. Business Strategy and the Environment1-17.
  • Horbach, J., Prokop, V., & Stejskal, J. (2022). Determinants of firms' greenness towards sustainable development: A multi‐country analysis. Business Strategy and the Environment1-14.
  • Prokop, V., Gerstlberger, W., Zapletal, D., & Striteska, M. K. (2022). The double-edged role of firm environmental behaviour in the creation of product innovation in Central and Eastern European countries. Journal of Cleaner Production331, 129989.
  • Hojnik, J., Prokop, V., & Stejskal, J. (2022). R&D as bridge to sustainable development? Case of Czech Republic and Slovenia. Corporate social responsibility and environmental management29(1), 146-160.
  • Prokop, V., Hajek, P., & Stejskal, J. (2021). Configuration Paths to Efficient National Innovation Ecosystems. Technological Forecasting and Social Change168, 120787.

Projekty:

Fotografie z aktivit: