Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 24.04.2024

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice a Česká národní banka spolupracují na různých aktivitách již mnoho let. V rámci této spolupráce se uskutečnila i akce Diskusní fórum ČNB. Šlo o čtvrté fórum konané na půdě některé z českých vysokých škol. 

O klíčových tématech jako je Hospodářský vývoj a měnová politika či Digitální měny a kryptoaktiva diskutovali guvernér ČNB Aleš Michl, a také viceguvernérka Eva Zamrazilová a člen bankovní rady Jan Procházka. Za akademiky promluvil děkan Fakulty ekonomicko-správní Jan Stejskal, vedoucí Ústavu ekonomických věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice Jan Černohorský a prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek. K diskutujícím se připojil i zástupce studentů David Žáček z Fakulty ekonomicko-správní.

„Velmi jsem uvítal rozhodnutí ČNB uspořádat na naší fakultě další Diskusní fórum. Na této akci se totiž mohli vysokoškolští, ale i středoškolští studenti, různí odborníci z praxe a naši akademici společně setkat, diskutovat důležitá témata a vzájemně si vyměňovat názory. Přibližujeme tak společně teorii a praxi a zároveň využíváme akademickou půdu k odborné diskusi, která je v dnešní době tak potřebná,“ říká děkan FESky Jan Stejskal.

Záznam Diskusního fóra

Published: 24.04.2024

Ve čtvrtek 18. 4. byl na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice slavnostně ukončen letní semestr Univerzity třetího věku. Absolvovala ho stovka seniorů, kteří převzali z rukou proděkana doc. Viktora Prokopa diplom o úspěšném absolvování

Celkem deset přednášek mělo společné téma „Společnost v 21. století III“.  Na každém setkání se populárně-naučnou formou představilo jedno aktuální ekonomické téma, které doplnilo další téma z oblasti společenských věd. Série přednášek byla ukončena exkurzí na Letišti Pardubice.

Již brzy se můžete těšit na další cyklus přednášek, který pro vás připravujeme na zimní semestr akademického roku 2024/25.

Published: 19.04.2024

Česká národní banka a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 23. dubna v prostorách Auly Arnošta z Pardubic – posluchárna A1 Univerzity Pardubice.

Vstup je zdarma. Prosíme o potvrzení osobní účasti nejpozději do 22. dubna 2024 prostřednictvím registračního formuláře na webu ČNB. Diskusi bude také možné sledovat v přímém přenosu na webu ČNB a pokládat dotazy prostřednictvím aplikace Sli-do. Moderuje: Terezie Tománková.

Published: 12.04.2024

Dne 11. 4. 2024 před Vědeckou radou Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice úspěšně proběhlo habilitační řízení v oboru Regionální a veřejná ekonomie Ing. Petra Hlaváčka, Ph.D. z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. 

Název habilitační práce: Prostorové diferenciace a vývojové asymetrie ekonomik v globalizovaném prostředí. Název habilitační přednášky: Vývojové asymetrie na úrovni regionálních ekonomik Česka: reflexe změn a probíhajících procesů. 

Srdečně gratulujeme a přejeme mnoho dalších nejen profesních úspěchů.

Published: 12.04.2024

Média byla letošním tématem akce Společnost a její správa na Univerzitě Pardubice. Akce nabídla diskuse expertů i populárních osobností. Mezi hosty se objevil například populární influencer Kovy nebo reportér České televize Richard Samko. 

„Akce Společnost a její správa je specifická tím, že každý rok otevírá aktuální nosné téma, které se snaží přiblížit studentům a akademikům. Ti všichni se mohou na akci nejen něco dozvědět, ale také se setkat a diskutovat se zajímavými lidmi. Pro letošní ročník jsme zvolili téma Společnost a média, na které bychom se rádi podívali z více úhlů – v poslední době jsou hodně viditelná sociální média, která s sebou nesou ale i určitá rizika, například v podobě hodně diskutovaných dezinformací. Samozřejmě neopomeneme ani roli těch klasických médií,“ uvedl organizátor akce JUDr. Martin Šmíd, Ph.D. z Ústavu správních a sociálních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Během akce vystoupila například digitální tvůrkyně, novinářka a juniorní poradkyně předsedy Senátu Parlamentu České republiky Johana Bázlerová nebo tajemník Magistrátu města Pardubic Michal Zítko. O současné mediální džungli diskutoval se studenty také influencer Karel Kovář, známý také jako Kovy. V doprovodném programu mohli zájemci navštívit dva workshopy s platformou Demagog.cz na témata Fact-checking a kritické zpracování informací a Kritické myšlení a mediální gramotnost.

Akci pořádala Fakulta ekonomicko-správní a Fakulta filozofická pod záštitou děkanů obou fakult prof. Jana Stejskala a doc. Jiřího Kubeše. Ti také program společně zahájili. 

Published: 12.04.2024

Cílem taktického cvičení bylo prověřit spolupráci složek Integrovaného záchranného systému. 

V areálu Univerzity Pardubice se ve čtvrtek uskutečnilo taktické cvičení s názvem "Aktivní útočník" pod velením Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. Hlavním cílem těchto cvičení je především prověřit součinnost složek integrovaného záchranného systému v rámci mimořádné události. Obdobné cvičení se v minulosti uskutečnilo například v areálu Pardubické nemocnice, Gymnázia Mozartova či přímo na krajském úřadě v Pardubicích.

„Bohužel jsem se setkal s laickými názory, že podobná cvičení složek integrovaného záchranného systému jsou vyhazováním peněz. Já jsem naprosto opačného názoru a jsem rád, že jej potvrzují odborníci. Vzpomínám si na útok Anderse Breivika na norském ostrově Utøya, který byl šokem nejen pro norskou společnost, ale i pro celý svět. Na základě toho se začala konat podobná taktická cvičení i u nás. Každé podobné cvičení IZS, ať už se jedná o problematiku hromadné dopravní nehody, zásahu proti ozbrojenému pachateli či například pád letadla má velký smysl a rozhodně v nich budeme ve spolupráci s kolegy pokračovat i v dalších letech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Svým rozsahem bylo dnešní cvičení z hlediska krajské policie mimořádné. „Takto velké cvičení na téma aktivního útočníka organizujeme po čtyřech letech. Naposledy to bylo v roce 2020 v Pardubické nemocnici, kde to ale s ohledem na covid nebylo tak velké jako dnes. Před samotným cvičením proběhlo proškolení zaměstnanců školy na metodu utíkej, schovej se, bojuj (tzv. USB). Dnešní cvičení mělo ukázat nejen to, jak jako složky integrovaného záchranného systému umíme společně koordinovat naši činnost, ale hlavně, jaký dopad školení mělo na samotné zaměstnance Univerzity Pardubice, jelikož se musí velmi rychle rozhodnout, jak budou reagovat. Každé cvičení má pro nás velký smysl a především věřím, že v obdobných situacích budeme zůstávat jen u cvičení,“ řekl krajský policejní ředitel Jan Ptáček. Pardubičtí krajští policisté provádí školení na ochranu měkkých cílů již od roku 2011, kdy jím prošly stovky lidí především ze školských zařízení a státních institucí jako jsou finanční úřady, úřady práce nebo krajský úřad. Policisté za poslední roky vidí velkou změnu k lepšímu v přístupu různých institucí k nastavení vlastní bezpečnosti, kdy si již připouští rizika ohrožení.

Podle rektora Univerzity Pardubice měli studenti i zaměstnanci o zapojení velký zájem. Do cvičení se jich zapojilo více než 400 ze všech sedmi fakult. „Pro naši univerzitu je důležité být součástí takového cvičení. Pro nás je to jedinečná příležitost ověřit si znalosti získané na školeních na ochranu měkkých cílů přímo v prostorách univerzity s našimi studenty, zaměstnanci a se složkami Integrovaného záchranného systému. Chtěl bych poděkovat krajskému ředitelství Policie ČR Pardubického kraje za aktivní spolupráci při řešení bezpečnosti na Univerzitě Pardubice,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Mgr. Martina MACKOVÁ
vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

Mgr. Dominik BARTÁK
tiskový mluvčí Pardubického kraje

Published: 11.04.2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás zveme na setkání a diskuzi.

Přijďte v úterý 16. dubna na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Máte otázky k problematice nového rozpočtu univerzity nebo k aktuální situaci na UPCE? 

Od 12:30 do 13:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

Published: 11.04.2024

Včera se uskutečnilo slavnostní předávání certifikátů ADONIS, který mají možnost získat nejlepší absolventi předmětu Základy informačních systémů a Úvod do informačních systémů. Jedná se o nástroj společnosti BOC Group, který představuje významnou podporu při tvorbě a dokumentaci procesních map, optimalizaci procesů a provázání procesů s podnikovou informační architekturou. Oceněným srdečně blahopřejeme k získání certifikátů a přejeme jim spoustu dalších studijních úspěchů.

Published: 09.04.2024

Centrum transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice zve všechny zájemce na workshop Udržitelnost - nová vlastnost inovačních ekosystémů? doc. Ing. Viktora Prokopa, Ph.D. (Centrum pro vědu a výzkum Fakulty ekonomicko-správní), který se bude konat dne 16. 4. 2024 od 9:00 hod. v zasedací místnosti děkanátu FES EA-05029. Vstup je zdarma, registrace vyžadována.

Published: 05.04.2024

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice uspěla ve výběrovém řízení a její odborníci budou v následujících měsících připravovat strategii nově připravovaného Pardubického vývojového inovačního centra, které má začít fungovat od roku 2029. Součástí zakázky je také příprava strategie fungování Pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK.

Tým pod vedením doc. Michaely Kotkové Stříteské navrhne činnosti, oblasti a konkrétní formy podpory vědy, výzkumu, vývoje a inovací v Pardubickém kraji. „Pardubické vývojové inovační centrum by se mělo stát Regenerativním cirkulárním hubem, tj. místem, které nabídkou svých služeb a forem podpory přesahuje dnes běžnou myšlenku cirkulární ekonomiky, udržitelného rozvoje a otevřených inovací. Poskytnuté služby napomohou uživatelům k realizaci jejich výzkumu, vývoje a implementaci technologií, které mají vysoký aplikační potenciál, ale současně zvýší jejich mezinárodní konkurenceschopnost,“ říká doc. Kotková Stříteská. 

Úspěšné řešení tohoto úkolu je další formou zapojení se Univerzity Pardubice a její Fakulty ekonomicko-správní do regionálního inovačního ekosystému Pardubického kraje, což je žádoucí podobou příspěvku akademické sféry v rámci tzv. třetí role univerzit.