Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fes

Published: 29.05.2012

Dne 17. května 2012 ve společenském sále Magistrátu města Pardubice uskutečnil šestý ročník konference "Aktuální otázky sociální politiky - teorie a praxe".

Konferenci každoročně pořádá Fakulta ekonomicko - správní Univerzity Pardubice: společně s Odborem sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje, Statutárním městem Pardubice, Katedrou porodní asistence a zdravotně sociální práce Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, Katedrou psychologie a aplikovaných sociálních věd Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, Katedrou andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Asociací nestátních neziskových organizací v ČR a Koalicí nevládek Pardubicka, o. s.

Nad konferencí převzali záštitu doc. Ing. et Ing. Renáta Myšková, Ph.D., děkanka Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, Mgr. Jiří Brýdl, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast, MUDr. Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubice, Mgr. Miluše Horská, senátorka PČR a předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka, PhDr. Miloslav Macela, ředitel Odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV ČR a PhDr. Karel Schwarz, výkonný předseda Asociace NNO ČR a viceprezident EAPN.

Konference si kladla za cíl ukázat význam aplikace teoretických poznatků do praxe a zároveň zdůraznit, jaký faktický přínos mají praktické zkušenosti pro vědeckou činnost. Důraz je kladen na celostní přístup v chápání sociální politiky, multidimenzionalitu problematiky a hledání nových souvislostí a reflexe mezi vědními obory.

Konference se zúčastnilo přibližně osmdesát zástupců z řad akademické obce z České republiky a Slovenska, veřejné zprávy a nestátních neziskových organizací. V letošním roce mohli účastníci navštívit jednu ze dvou tematických sekcí:

1. Sekce A - Děti, mládež a rodina: V sekci byl prezentován důležitý a nezastupitelný význam péče o cílovou skupinu a podíl jednotlivých rezortů (MPSV ČR, MŠMT ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR atd.), které usilují dlouhodobě o zkvalitnění a zefektivnění práce s (ohroženými) dětmi, mládeží a rodinou. Tyto aktivity jsou však nekoordinované a někdy dokonce protichůdné. Předpokladem pro jakoukoliv zásadní změnu je tedy v první řadě překonání vzájemného rezortního vymezení a nastolení společných postupů za participace politických reprezentací, odborníků, úředníků, poskytovatelů, dalších zainteresovaných skupin, a to na základě potřeb cílových skupin.

2. Sekce B - Aktuální problémy sociální politiky: V sekci byla prezentována různá témata z oblasti sociální politiky. Mezi nejvíce diskutované příspěvky patřily ty, které se týkaly problematiky sociálního podnikání (sociální ekonomiky), sociálního bydlení a vybraných problémů plánování sociální politiky na regionální úrovni.

 

Webová stránka konference dostupná na http://ocs.upce.cz/aosp/2012.

Program uskutečněné konference http://ocs.upce.cz/public/conferences/4/schedConfs/3/program-cs_CZ.pdf

 

Výstupem konference je stejnojmenný vědecký recenzovaný časopis.

 

Mgr. Jan Mandys, Ph.D.

Univerzita Pardubice, Fakulta ekonomicko-správní, Ústav správních a sociálních věd

a

PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D.

Univerzita Pardubice, Fakulta zdravotnických studií, Katedra porodní asistence a zdravotně sociální práce