Univerzita třetího věku na FES

Odborníci z  Fakulty ekonomicko-správní Vás v kurzu seznámí se zajímavostmi z oblasti ekonomie, veřejné a státní správy i tématy každodenního života v regionech.

Univerzitu třetího věku FES 2019

Vyplněním této přihlášky přistupujete na Podmínky poskytování kurzu.

true

Program pro letní semestr 2018/2019

Čtvrtek 14. 3. 2019

Česká ekonomika v číslech

Ing. Radka Kněžáčková, Ph.D.

V rámci přednášky budou představeny hlavní cíle hospodářské politiky a objasněny základní pojmy související s tématem. Dále bude vysvětlen význam fiskální a monetární politiky a jejich stabilizační funkce.  Přednáška se bude věnovat aktuální pozici české ekonomiky v hospodářském cyklu, aktuálnímu nastavení nástrojů výše uvedených stabilizačních politik v praxi a současnému vývoji základních ekonomických ukazatelů.

Investice do drahých kovů

Ing. Josef Novotný, Ph.D.

Obsahem přednášky je seznámení se s možnostmi investování do nejobchodovanějších drahých kovů a to zlata, stříbra, platiny a palladia s důrazem na stříbro. Objasněny budou  jejich investiční možnosti v reálné i papírové (dematerializované) podobě. V rámci přednášky budou vysvětleny výnosy, rizika, likvidita a dostupnost pro profesionální a neprofesionální investory, představeny výhody a nevýhody investičních záměrů, plynoucích z investování do drahých kovů. Bude představena nabídka ze strany podnikatelského prostředí včetně uvedení příkladů a investičních možností v českém tržním prostředí.

Čtvrtek 28. 3. 2019

Reklama na internetu

Ing. Renáta Bílková, Ph.D.

Životní situace a obecní úřad

Ing. Pavel Jirava, Ph.D.

V rámci přednášky budou popsány principy fungování obecních/městských úřadů, jejich vymezení v legislativě a další zajímavé aspekty. Na praktických příkladech budou popsány zvolené životní situace a možnosti jejich řešení (např. nový občanský průkaz, změna bydliště, místní poplatky atd.). Součástí přednášky je přiblížení a vysvětlení možností využití elektronických služeb a řešení životních situací bez nutnosti návštěvy obecního úřadu.

Čtvrtek 11. 4. 2019

Ochrana spotřebitele

JUDr. Jana Janderová, Ph.D.

Obsahem přednášky je výklad úpravy zákona o ochraně spotřebitele, který reguluje obchodní praktiky vůči spotřebitelům a především zakazuje klamavé, agresivní a jiné nekalé obchodní praktiky. Pozornost bude věnována rovněž spotřebitelským smlouvám. Vysvětleno bude, kdo je spotřebitelem, jaká má práva a jak se může bránit, je-li ve svých právech zasažen.

František Udržal - spolutvůrce Československa

PhDr. Miloš Charbuský, CSc.

Východočeský politik František Udržal vstoupil do vrcholné politiky již za Rakouska-Uherska jako poslanec vídeňského parlamentu. V říjnu 1918 se plně postavil za ideu vytvoření československého státu. Na její realizaci se podílel ve funkci ministra národní obrany i předsedy vlády.

Čtvrtek 25. 4. 2019

Finanční gramotnost

Doc. Ing. Jan Černohorský, Ph.D.

Přednáška se zabývá hlavními aspekty finanční gramotnosti. Vychází z významu vzniku peněz a jejich využívání v současnosti. Charakterizuje základní bankovní vkladové a úvěrové produkty, u nichž vymezuje smysl jejich používání. Dále posluchače seznámí s problematikou zadlužování. Náplní přednášky jsou i podstatná hlediska hospodaření domácnosti.

Kronika - záznam současnosti pro budoucnost

PhDr. Miloš Charbuský, CSc.

První kronikářské záznamy jsou spojeny s formováním české státnosti. V průběhu staletí zaznamenávaly nejvýznamnější společenské události i běžný život. Nejinak je tomu i dnes, kdy zákon obcím upřesňuje, jak je mají vést.

Čtvrtek 16. 5. 2019

Mapy v počítači

Mgr. Pavel Sedlák, Ph.D.

Geografické informační systémy jsou základem pro tvorbu map. Cílem přednášky je ozřejmit, jak vznikají mapy v počítači, vysvětlit zkratky GIS, DPZ a GPS, a ukázat jak geoinformační technologie ovlivňují náš každodenní život.

Co s bezdomovci?

Ing. Jan Mandys, Ph.D.

Základní strukturu přednášky tvoří pojmy domov, bydlení, determinanty bezdomovectví, srovnání mužů a žen, aktuální trendy v ČR, stigmatizace bezdomovectvím a pohled společnosti na problematiku bezdomovectví. Součástí přednášky budou i případová studie k tématu. Cílem přednášky je ukázat příčiny a dopady vybraného sociálně-patologického jevu na současnou českou společnost a upozornit na stereotypní představy společnosti na tento jev, které jsou do značné míry zkreslené.

Čtvrtek 30. 5. 2019

Exkurze - Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Ing. Ondřej Svoboda, Ph.D.

false
Rozšířit fotografii: