Specializace Informatika ve veřejné správě
Forma studia: Prezenční, kombinovaná
Typ studia: Ph.D.
Délka studia: 4 roky
Charakteristika studijního programu
Studijní program je koncipován jako společný ve spolupráci Univerzity Hradec Králové, Fakulty informatiky a managementu, Univerzity Pardubice, Fakulty ekonomicko-správní a Technické univerzity v Liberci, Ekonomické fakulty. Cílem studijního programu je pomocí samostatného vědeckého bádání a tvůrčí činnosti vychovávat vysoce kvalifikované odborníky schopné navrhovat, realizovat, profesionálně rozvíjet a aplikovat informační a komunikační technologie (ICT), využívat moderní, počítačem podporované metody při rozhodování, zvláště v prudce se měnící informační společnosti a rozvíjející se znalostní společnosti. Studijní program je koncipován interdisciplinárně s důrazem na teoretické vzdělání v oblastech informatiky a ekonomických oborů. Absolventi doktorského studijního programu při absolvování prokazují hluboké a systematické znalosti: teorie systémových věd, soudobých ekonomických teorií, současných statistických a matematických metod v řízení, systému věd a výzkumným problémům na pomezí oboru systémového inženýrství a informatiky.
Charakteristika studijní specializace Informatika ve veřejné správě
Cílem specializace Informatika ve veřejné správě je získání hlubokých a systematických znalostí s důrazem na návrh a rozvoj ICT zaměřených do oblastí veřejné správy. Charakteristické je nejen tvůrčí využívání ICT s důrazem na bezpečnost a ochranu dat, ale i návrh a rozvoj specifických nástrojů na podporu rozhodování na řídících postech veřejné správy s akcentem na metody umělé inteligence. Absolvent specializace Informatika ve veřejné správě dále prokazuje znalosti: teorie zabezpečení informací a dat, teorie veřejné ekonomie a správy, metod datového modelování a umělé a výpočetní inteligence.
Profil absolventa
Absolventi doktorského studijního programu při absolvování dovedou navrhovat a používat pokročilé výzkumné postupy v oblasti systémového inženýrství a informatiky způsobem umožňujícím rozšiřovat poznání oboru původním výzkumem; rozvíjet a vyhodnocovat teorie, koncepty a metody systémového inženýrství a informatiky včetně vymezení oboru a jejich zařazení do širší oblasti.
Absolventi doktorského studijního programu jsou při absolvování schopni vyhodnocovat nové poznatky s přihlédnutím k dlouhodobým ekonomickým a společenským důsledkům jejich využívání; tvůrčí činnosti v interdisciplinárních pracovních týmech; vést práci vědeckých tymů a plánovat rozsáhlé činnosti tvůrčí povahy při řešení složitých problémů v oblasti návrhu a rozvoje ICT a získávat a plánovat zdroje pro jejich uskutečnění; samostatného řešení složitých problémů při tvůrčí činnosti nebo využívání jejích výsledků; srozumitelně a přesvědčivě sdělovat vlastní poznatky v oboru ostatním členům vědecké komunity na mezinárodní úrovni i široké veřejnosti; používat své odborné znalosti, odborné dovednosti a obecné způsobilosti v anglickém jazyce; získávat nové odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti vlastní tvůrčí činností a ovlivňovat podmínky a souvislosti vzdělávání ostatních.
Složení dílčí Oborové rady společného doktorského studijního programu Systémové inženýrství a informatika za Fakultu ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
Předseda / Garant studijního programu:
prof. Ing. Petr Hájek, Ph.D.
Členové:
prof. Ing. Jan Čapek, CSc.
doc. Ing. Miloslav Hub, Ph.D.
prof. Ing. Jitka Komárková, Ph.D.
doc. Ing. Jiří Křupka, PhD.
doc. Ing. Stanislava Šimonová, Ph.D.
Soubory ke stažení | Size |
---|---|
Studijní plán - Systémové inženýrství a informatika, Informatika ve veřejné správě - pdf | 147 kB |
Soubory ke stažení | Size |
---|---|
Podmínky a pravidla pro přijímací řízení do doktorských studijních programů v akademickém roce 2025/2026 - pdf | 128 kB |
Témata disertačních prací platná pro akademický rok 2024/2025
Témata platná pro akademický rok 2025/2026 budou k dispozici v lednu 2025.
Téma disertační práce musí být předjednáno s potenciálním školitelem a odsouhlaseno oborovou radou daného doktorského studijního programu. Vlastní téma lze akceptovat pouze po dohodě se zvoleným školitelem a písemném odsouhlasení oborovou radou.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Školitel: prof. Ing. Petr Hájek, Ph.D. (petr.hajek@upce.cz)
1. Predikce finanční výkonnosti regionů metodami soft-computingu
Cílem disertační práce je zhodnotit současný stav výzkumu v oblasti predikce finanční výkonnosti na úrovni regionů, navrhnout vhodnou kombinaci metod soft-computingu pro dosažení vysoké přesnosti predikce a interpretovatelnosti modelu, získat data charakterizující finanční výkonnost regionů a realizovat na nich predikci pomocí navrženého modelu.
2. Modelování dat získaných z textových dokumentů pomocí fuzzy množin
Cílem disertační práce je shrnout současné přístupy k text miningu pomocí fuzzy množin, shromáždit korpus textových dokumentů, navrhnout model využívající fuzzy množiny k efektivní práci s neurčitostí v textu a ověřit navržený model na vytvořeném korpusu dokumentů.
3. Modelování sentimentu na sociálních sítích pro potřeby veřejné správy
Cílem práce je shrnout současné přístupy k analýze sentimentu, získat data ze sociálních sítí využitelné ve veřejné správě, navrhnout vhodný model pro analýzu sentimentu v závislosti na diskutovaném aspektu (tématu), model validovat na získaných datech a porovnat výsledky s existujícími modely.
4. Měření míry svobody ekonomických subjektů v závislosti na podílu lidské a strojové inteligence v rozhodovacích procesech
Cílem práce je zhodnotit současný vliv strojové inteligence na míru svobody ekonomických subjektů, provést dotazníkové šetření a zhodnotit dopady využívání strojové inteligence v rozhodovacích procesech na chování ekonomických subjektů a jejich výkonnost.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Školitel: doc. Ing. Miloslav Hub, Ph.D. (miloslav.hub@upce.cz)
1. Použitelnost adaptivních uživatelských rozhraní
Cílem práce je navrhnout a ověřit nový způsob hodnocení použitelnosti adaptivních uživatelských rozhraní. Od studenta se očekává rešerše adaptivních uživatelských rozhraní, stávajících způsobů hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní, návrh vlastního modelu hodnocení použitelnosti adaptivních uživatelských rozhraní a ověření modelu na experimentálních datech.
2. Hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní prostřednictvím modelů
Cílem práce je navrhnout a ověřit nový způsob hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní prostřednictvím modelů. Od studenta se očekává rešerše stávajícího hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní prostřednictvím modelů, návrh vlastního modelu hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní a ověření modelu na experimentálních datech.
3. Využití výpočetní inteligence v biometrické autentizaci
Cílem práce je navrhnout a ověřit nový způsob biometrické autentizace využívající výpočetní inteligenci. Od studenta se očekává rešerše stávajících způsobů biometrické autentizace prostřednictvím výpočtové inteligence, návrh vlastního modelu biometrické autentizace využívající výpočtovou inteligenci a ověření modelu na experimentálních datech.
+ nabídka dalšího 1 tématu (téma po dohodě s uchazečem)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Školitelka: prof. Ing. Jitka Komárková, Ph.D. (jitka.komarkova@upce.cz)
1. Modelování a řešení prostorově orientovaných problémů ve veřejné správě s využitím metod prostorových analýz
Práce se zaměří na vybrané prostorově orientované problémy veřejné správy (např. management krajiny, optimalizace výskytu jevů a objektů v území,…), identifikuje vhodné datové zdroje, navrhne datový model a bude hledat nové a inovativní metody pokročilých analýz a vizualizací.
2. Návrh postupů a metod pro ukládání a zpracování velkých objemů prostorových dat pro potřeby krizového řízení
Práce se zaměří na návrh architektury pro ukládání, zpracování, publikaci a opětovné použití velkoobjemových prostorových dat, se zohledněním současných trendů, např. využití dat ze senzorových sítí, participativních technologií, principu zachování plné kontroly vlastníka nad daty nebo principu FAIR dat.
3. Návrh vybraných prvků infrastruktury chytrých měst pro podporu e-participace občanů
Práce se zaměří na návrh škálovatelné architektury a e-infrastruktury, s případnou potřebnou návazností na architekturu a služby národní e-infrastruktury a se zohledněním současných trendů, např. využití dat ze senzorových sítí, participativních technologií, či principu zachování plné kontroly vlastníka nad daty nebo opětovného použití dat.
+ nabídka dalších 2 témat (téma po dohodě s uchazečem)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Školitelka: doc. Ing. Hana Kopáčková, Ph.D. (hana.kopackova@upce.cz)
1. Modelování dynamiky chování socio-technických systémů
Cílem práce je navrhnout způsoby modelování dynamiky chování vybraného socio-technického systému. Tyto modely verifikovat a provést simulace ve vybraném prostředí.
2. Model sdílení dat v prostoru Evropské unie
Cílem práce je shrnout současné přístupy k problematice sdílení dat v kontextu Evropské unie, navrhnout vhodný model sdílení s využitím Data Space nástrojů a ověřit navržený model ve vybraném prostředí.
+ nabídka dalšího 1 tématu (téma po dohodě s uchazečem)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Školitel: doc. Ing. Jiří Křupka, PhD. (jiri.krupka@upce.cz)
- nabídka 1 tématu po dohodě s uchazečem, na základě jeho vlastního návrhu
Soubory ke stažení | Size |
---|---|
Okruhy k přijímacím zkouškám - pdf | 203 kB |
Nově přijatí uchazeči do doktorského studia se budou zapisovat na FES dne 1. 9. 2025 (nejpozději do 3. 10. 2025). Úspěšný uchazeč tuto informaci obdrží v rozhodnutí o přijetí. Nemůže-li se uchazeč v určeném termínu dostavit, musí se předem nebo v mimořádném případě do pěti dnů po určeném termínu zápisu písemně omluvit.
Zápisy do 1. ročníků
Zápis studentů, kteří se účastní přijímacího řízení v červnu/červenci 2025, do 1. ročníků doktorského studia Systémové inženýrství a informatika se koná dne 1. 9. 2025 od 9,00 hod. v místnosti č. EA05030 na 5. nadzemním podlaží v budově Fakulty ekonomicko-správní, Studentská 84, Pardubice.
Zápisy do vyšších ročníků
Zápis studentů do vyšších ročníků doktorského studia Systémové inženýrství a informatika se koná dne 1. 9. 2025 od 13 do 15 hod. v místnosti č. EA05030 na 5. nadzemním podlaží v budově Fakulty ekonomicko-správní, Studentská 84, Pardubice.