Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fes

Forma studia: Prezenční, kombinovaná
Typ studia:     Ph.D.
Délka studia: 4 roky

Charakteristika studijního programu

Univerzita Pardubice nabízí s platností od akademického roku 2023/2024 akreditovaný program doktorského studia Aplikovaná a informatika, a to v jeho nové podobě. Studijní program je zaměřen na ovládnutí vědeckých metod výzkumu všech aspektů a forem procesu zpracování, třídění, ukládání a šíření dat, informací a znalostí prostřednictvím informačních systémů a s využitím informačních technologií. Důraz je kladen na využívání vědeckých metod, procesů, algoritmů a systémů pro získávání znalostí a poznatků z dat v různých podobách, jak strukturovaných, tak nestrukturovaných.
 
Cíle studijního programu 

Cílem studia je výchova vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří jsou schopni realizovat základní i aplikovaný výzkum v oblasti informatiky ve vztahu k ostatním vědním disciplínám. Veškeré výše uvedené metody, práce s daty a informacemi, znalosti IS a IT jsou prezentovány na takové úrovni, aby byli absolventi schopni se uplatnit jako samostatní vědecko-výzkumní pracovníci.
 
Profil absolventa

Absolvent studijního programu Aplikovaná informatika má dostatečné znalosti, dovednosti a způsobilosti pro další úspěšnou kariéru v akademickém prostředí i ve výzkumných institucích jako samostatný vědecko-výzkumný pracovník, který bude samostatně řešit složité vědecké, výzkumné a vývojové úkoly v oboru aplikované informatiky, a to jak v oblasti základního, tak i aplikovaného výzkumu. Může se podílet na přípravách vědeckých a výzkumných projektů a pracovat ve výzkumných týmech, včetně kooperace se zahraničními badateli a věnovat se inovaci a zlepšování stávajících metod a postupů v oboru aplikované informatiky. Absolvent je kvalifikován i pro aplikaci nejnovějších vědeckých výsledků z oblasti aplikované informatiky v dalších oborech vědecko-výzkumné činnosti.

Složení Oborové rady doktorského studijního programu Aplikovaná informatika (dle stávající akreditace studijního programu)

Předseda / Garant studijního programu:
doc. Ing. Miloslav Hub, Ph.D.

Členové:
doc. Ing. Klára Antlová, Ph.D. (EF TU Liberec)
prof. Ing. Jan Čapek, CSc.
prof. Ing. Petr Hájek, Ph.D.
prof. Ing. Jitka Komárková, Ph.D.
doc. Ing. Jiří Křupka, PhD.
prof. RNDr. Michal Munk, PhD.
doc. Ing. Stanislava Šimonová, Ph.D.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Složení Oborové rady doktorského studijního programu Aplikovaná informatika (dle nové akreditace studijního programu
s platností od akademického roku 2023/2024)

Předseda / Garant studijního programu:
doc. Ing. Miloslav Hub, Ph.D.

Interní členové:
prof. Ing. Jan Čapek, CSc.
prof. Ing. Petr Hájek, Ph.D.
prof. Ing. Jitka Komárková, Ph.D.
doc. Ing. Stanislava Šimonová, Ph.D.

Externí členové:
doc. Ing. Klára Antlová, Ph.D. (EF TU Liberec)
prof. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. (FIM Univerzita Hradec Králové)
prof. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D. (FIM Univerzita Hradec Králové)
prof. RNDr. Michal Munk, PhD. (FPVaI Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre)
prof. RNDr. PhDr. Antonín Slabý, CSc. (FIM Univerzita Hradec Králové)
doc. Ing. Hana Tomášková, Ph.D. (FIM Univerzita Hradec Králové)

Témata disertačních prací platná pro akademický rok 2024/2025

Téma disertační práce musí být předjednáno s potenciálním školitelem a odsouhlaseno oborovou radou daného doktorského studijního programu. Vlastní téma lze akceptovat pouze po dohodě se zvoleným školitelem a písemném odsouhlasení oborovou radou.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školitel: prof. Ing. Petr Hájek, Ph.D. (petr.hajek@upce.cz)

1. Intervalově ohodnocené fuzzy inferenční systémy
Cílem práce je definovat intervalově ohodnocené fuzzy množiny, shrnout současné možnosti inferenčních mechanismů pro tuto třídu systémů, navrhnout algoritmy pro vytváření báze znalostí intervalově ohodnocených fuzzy inferenčních systémů, implementovat tyto systémy ana sadě datových souborů zhodnotit jejich přesnost a interpretovatelnost.

2. Klasifikace textu pomocí neuronových sítí s hlubokým učením
Cílem práce je provést shrnutí existujících modelů neuronových sítí s hlubokým učením, získat a označit dostatečně velký datový soubor pro klasifikaci textu do tematických kategorií a kategorií sentimentu, navrhnout vhodnou architekturu neuronové sítě s hlubokým učením a provést klasifikaci textu pomocí této neuronové sítě.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školitel: doc. Ing. Miloslav Hub, Ph.D. (miloslav.hub@upce.cz)

1. Hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní prostřednictvím přirozeného jazyka
Cílem práce je navrhnout a ověřit nový způsob hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní prostřednictvím přirozeného jazyka. Od studenta se očekává rešerše stávajících způsobů hodnocení použitelnosti uživatelských rozhraní, návrh modelu hodnocení použitelnosti uživatelského rozhraní prostřednictvím přirozeného jazyka a ověření tohoto modelu na experimentálních datech.

2. Využití biometrických charakteristik pro monitorování chování davu na hromadných akcích
Cílem práce je navrhnout a ověřit nový způsob monitorování chování davu na hromadných akcích prostřednictvím biometrických charakteristik jejich účastníků. Od studenta se očekává rešerše stávajících způsobů monitorování chování davu na hromadných akcích, návrh modelu monitorování chování davu na hromadných akcích prostřednictvím biometrických charakteristik jejich účastníků a ověření tohoto modelu na experimentálních datech.

+ nabídka dalšího 1 tématu (téma po dohodě s uchazečem)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školitelka: prof. Ing. Jitka Komárková, PhD. (jitka.komarkova@upce.cz)

1. Zpracování velkých objemů prostorových dat s využitím distribuovaného nebo paralelního přístupu
Práce se zaměří na návrh ekosystému a architektury pro ukládání, zpracování, publikaci a opětovné použití velkoobjemových prostorových dat založeném na distribuovaném (gridy) či paralelním (cloudy) výpočtu, se zohledněním současných trendů, např. využití dat ze senzorových sítí, participativních technologií, principu zachování plné kontroly vlastníka nad daty nebo principu FAIR dat.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školitel: doc. Ing. Jiří Křupka, PhD. (jiri.krupka@upce.cz)

- nabídka 1 tématu po dohodě s uchazečem, na základě jeho vlastního návrhu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školitel: prof. RNDr. Michal Munk, PhD. (mmunk@ukf.sk)

1. Využívanie ESG informácií zverejňovaných komerčnými bankami v rámci Pilieru 3
Práca je zameraný na problematiku zverejňovania informácií  v rámci ESG (Environmental, Social and Governance risks) reportingu v Pilieri 3 – Trhová disciplína, komerčnými bankami. Cieľom práce je jednak overenie účinnosti vo zverejňovaných informáciách v rámci ESG reportingu a to z hľadiska miery využívania týchto informácií kľúčovými stakeholdermi predmetných komerčných bánk, ako aj navrhnutie metodiky, ktorá umožní sledovať správanie sa stakeholderov vo vzťahu k Pilier 3 informáciám v rôznych regiónoch ako sú krajiny V4 a CEE krajiny. Ambíciou výskumu je návrh metodiky, ktorá bude využívať verejne dostupné dáta, bude menej časovo náročná z hľadiska predspracovania dát a jazykovo nezávislá (vzhľadom na lokalizáciu zverejňovaných Pilier 3 informácií). Metodika založená na verejne dostupných dátach umožní efektívne sledovať účinnosť zverejňovaných Pilier 3 informácií v rôznych regiónoch a na pravidelnej báze. Z pohľadu spracovania dát sa práca zameriava na získavanie znalostí vo všetkých doménach webu – vyhľadávacie dopyty, používanie, obsah a štruktúra webu.

Přijatí uchazeči do doktorského studia se budou zapisovat na FES dne 2. 9. 2024. Úspěšný uchazeč tuto informaci obdrží v rozhodnutí o přijetí. Nemůže-li se uchazeč v určeném termínu dostavit, musí se předem nebo v mimořádném případě do pěti dnů po určeném termínu zápisu písemně omluvit.
 

Zápisy do 1. ročníků

Zápis studentů, kteří se účastní přijímacího řízení v červnu/červenci 2024, do 1. ročníků doktorského studia  Aplikovaná informatika se koná dne 2. 9. 2024 od 9,00 hod. v místnosti č. EA05030 na 5. nadzemním podlaží v budově Fakulty ekonomicko-správní, Studentská 84, Pardubice.
 

Zápisy do vyšších ročníků

Zápis studentů do vyšších ročníků doktorského studia Aplikovaná informatika se koná dne 2. 9. 2024 od 13 do 15 hod. v místnosti č. EA05030  na 5. nadzemním podlaží v budově Fakulty ekonomicko-správní, Studentská 84, Pardubice.