Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

projekt_pidoz_164668.jpg

Published: 26.05.2021

Dvě fakulty Univerzity Pardubice spolupracují na projektu zabývajícím se vývojem platformy pro inteligentní digitální ochranu zdraví a výzkum dopadů jejího nastavení na ekonomiku soukromého a veřejného sektoru. Projekt je realizován pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a je podpořen z fondů Evropské Unie.

Hlavním řešitelem projektu je soukromá firma Principal engineering, s. r. o. a za Univerzitu Pardubice se do projektu zapojila Fakulta ekonomicko-správní a Fakulta zdravotnických studií. Cílem projektu je vytvořit a ověřit v provozu digitální platformu, která umožní vybudovat několika zónovou ochranu jedinců, skupin a komunit nejen před nákazou Covid – 19, ale i před možnými dalšími virovými respiračními onemocněními.

Nejen současná situace s globální pandemií Covid-19 vede partnery projektu ke snaze ochránit obyvatelstvo před virovými respiračními onemocněními. „Úkolem Univerzity Pardubice v tomto projektu je zajistit výzkumnou stránku, a to v oblasti možnosti nasazení inovativních digitálních technologií při automatizované diagnostice, léčbě a prevenci před virovými respiračními chorobami (zejména se budou podílet pracovníci FZS). Dále budou zkoumány ekonomické dopady (řešeno bude zejména na FES) těchto chorob bez a s nasazením umělé inteligence. Výzkumná část projektového týmu se také zaměří na získání nových poznatků a ověření teoretických předpokladů“ dodává Ing. Karel Šatera, Ph.D. MBA, vedoucí projektu za Univerzitu Pardubice.

Projekt je zaměřen na výzkum dvou základních oblastí. Na využití digitálních nástrojů umělé inteligence při snižování ekonomické zátěže dopadů virových respiračních nákaz na firmy, organizace a instituce; a dále na využití těchto nástrojů v široké každodenní ochraně jednotlivců, skupin a komunit před virovými nákazami a mírou jejich využitelnosti ve zdravotnictví. Výsledky projektu budou známy v polovině roku 2023.