dsc_0877_139730.jpg

Published: 24.10.2019

Od prvního říjnového týdne ožívají fakultní učebny nejen díky studentům v prezenční formě studia, ale také díky „studentům“ v pokročilém věku. Na Fakultě ekonomicko-správní začíná druhý ročník Univerzity třetího věku (U3V).

Přestože na fakultě je tento program teprve na začátku, do druhého ročníku se přihlásilo 35 účastníků. Tyto posluchače čekají přednášky se širokým záběrem témat napříč celou fakultou. V zimním semestru se v jednotlivých přednáškách, které probíhat vždy ve dvou odpoledních blocích, např. naučí jak vytvořit rodokmen s využitím počítače, jak funguje Evropská unie nebo co jsou bezpečnostní strategie. Na závěr kurzu je naplánovaná exkurze do Hradce Králové. Zatímco v minulém semestru proběhla exkurze k Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje, nyní se posluchači  zaměří na  moderní urbanismus města. „V rámci exkurze budou představeny hlavní principy stavby měst na začátku 20. století. Unikátní podmínky pro rozvoj Hradce Králové umožňují na jednom místě ukázat změnu v přístupech k plánování rozvoje města na konci 19. a začátku 20. století. Frekventanti budou seznámeni se specifiky vybraný malých i velkých městských projektů, stejně jako s úskalími, se kterými se města v rámci svého rozvoje často potýkají.“ Říká k exkurzi dr. Martin Maštálka.

Pokud se senioři rozhodnou pokračovat i v letním semestru, získají na závěr certifikát o účasti U3V. Vedoucí projektu dr. Renata Bílková k U3V sděluje: „Přednášky se snažíme vybírat z různých oblastí širokého záběru fakulty. Hledáme témata, která budou nejen zajímavá, ale také praktická.“ Vyučující si na nové „studenty“ rychle zvykli. „Kolegové si výuku chválí, je to pro ně nová zkušenost. Studenti jsou aktivní a nebojí se zeptat na to, co je zajímá,“ dodává k výuce Bílková.

Rostoucí zájem o U3V těší i děkanku fakulty Romanu Provazníkovou.  „Naším zájmem je, aby fakulta byla otevřena široké veřejnosti. Cílem tohoto programu je poskytnout seniorům zde v Pardubicích a okolí kvalitní a zajímavou výuku na univerzitní úrovni. Rádi bychom, aby se mohli seznamovat s nejnovějšími poznatky z oblasti ekonomie, informatiky, financí nebo veřejné správy.“

V případě zájmu naleznete další informace na stránkách Univerzity třetího věku FES

TEXT / FOTO: Pavla Truncová