jonova_hausmannova_162394.jpg

Published: 09.04.2021

Největší strategická a manažerská soutěž na světě zná vítěze národního kola. Jsou jimi studentky FES Lenka Jonová a Nikola Haumannová. Jejich tým „Fesáci“ obstál v konkurenci dalších sedmdesáti týmů z různých vysokých škol ČR.

Zeptali jsme se studentek, jak soutěž probíhala:
Lenka Jonová: „Týmy byly náhodně rozděleny do skupin po 8 – ve skupinách si týmy byly konkurenty. Každý tým se stal vedením stejné fiktivní společnosti (všechny týmy měly   stejné výchozí údaje) a poté měly 1 týden na rozmyšlení dalšího vývoje firmy. Řešily jsme například, kolik budeme investovat do nových technologií, kolik vyrobíme kusů výrobků, kolik zaplatíme zaměstnancům, nábor/propouštění zaměstnanců, jestli si zaplatit reklamu, jaké budou ceny našich produktů a tak podobně. Po vypršení časového limitu, jsme znaly průběžné hodnocení skupiny a některé hodnoty našich konkurentů. Postupně týmy  vypadávaly. V posledním třetím kole zbylo 8 nejlepších týmů. S úbytkem týmů se zkracoval i čas na odeslání rozhodnutí ve firmě. Poslední 3. kolo se pak odehrálo během jednoho dne. Skládalo se z 8 rozhodnutí (na poslední závěrečné hodnocení jsme měly už jen například 30 minut). Cílem bylo dosáhnout co nejvyššího zhodnocení investice a nejlepšího tržního postavení na základě dosaženého zisku a to jsme dokázaly.“

Další průběh soutěže je bohužel zatím neznámý. Vítěz národního kola měl postoupit do mezinárodního kola v Portugalsku. To však bylo vzhledem k situaci ve světě zrušeno. Je to škoda, protože mezinárodní finále, kde vítězné týmy každé země soutěží o světový titul, je milníkem a prestižní událostí, která poskytuje jedinečný zážitek z kontaktu mezi různými kulturami a realitou soutěžit na mezinárodní úrovni. Zatím se jedná o přesunutí termínu na podzim.

Soutěž Global Management Challange je největší mezinárodní manažerskou týmovou soutěží světa pro studenty a manažery v oblasti simulace strategie řízení společnosti. Pomocí této hry si mohou hráči ověřit teoretické i praktické manažerské dovednosti. Držitelem licence je SGD Portugalsko, hraje se již 35 let ve více než 40 zemích světa.

Celá Feska gratuluje k úspěchu našich studentek!