dsc_0319_179262.jpg

Published: 17.02.2022

Student Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, specializace Veřejná ekonomika a správa, Enrique Lysoněk byl jedním z účastníků nejdrsnější reality show Survivor Česko & Slovensko. Po návratu zpět do České republiky nám odpověděl na několik otázek.

Jaká byla cesta domů?
Loučení nebylo příliš dlouhé, nebylo moc s kým se tam loučit, ale domů se mi moc nechtělo, protože mi tím zase začaly povinnosti a plnění nějakých závazků. Bylo však pár vybraných lidí, na které jsem se tady moc těšil. Měl jsem poměrně rozporuplné pocity, protože to odjezdem z Dominikánské republiky definitivně skončilo.

Na jaké jídlo jste se domů nejvíce těšil?
Během karantény jsem si sepsal seznam jídel, které bych si chtěl dát hned po návratu a zatím se tohoto seznamu držím. Úplně nejvíce mi však na ostrově chyběly lasagne, pizza s kuřecím masem, hermelínem a brusinkami a z pití samozřejmě Coca-Cola. Nicméně tam bych byl vděčný i za suchý rohlík.

Jak zpětně hodnotíte Vaše působení v Survivoru?
Kdyby byla možnost se přihlásit znovu, udělal bych to. Čímž bych zároveň chtěl říct, že pokud by někdo třeba váhal, pokud by byly další série, tak to doporučuji, aby zkusil štěstí, protože člověk nikdy neví, koho právě hledají. Je to obrovská zkušenost, ze které se však v reálném životě dá použít pouze ta sociální hra a jistý nadhled nad situacemi a konflikty. Tudíž jde hlavně o celoživotní zážitek, nové přátele, seznámení se s chováním vlastního těla a organismu v nekomfortním prostředí a k tomu je “bonus“, že je to zvěčněné ve formě dílů v televizní reality show. Tím bych vlastně i chtěl podotknout, že celkový obraz se musí brát s odstupem, protože utvořit si názor na nějakého účastníka je potřeba z reálného života a minimálně z komunikace s ním, a to se jedná jak o favority, tak o neoblíbené lidi. Veškerá rozhodnutí ve hře jsem pečlivě promyslel a zpětně bych žádné z nich neměnil. Jde o to, jak moc se člověk otevře tomu hrát tu hru anebo zůstat sám sebou.

Přál jste si sáhnout na své “dno“, podařilo se Vám to?
Od začátku jsem myslel psychické dno, abych se tam opravdu složil nebo i třeba reálně uvažoval o odstoupení, ale po dobu účasti se to nepodařilo. Věděl jsem, že fyzické dno u mě přijde velmi brzy, protože jsem již po pár dnech neměl co trávit. Řekl bych, že psychicky na dno jsem se dostal reálně až po mém vyřazení, protože jsem se nedokázal rozhodnout možná strategicky správně (to už se teď nedozvíme), ale rozhodoval jsem se podle svědomí, závazků a neschopnosti zradit lidi, kterým jsem věřil stejně tak, jako oni mně. A tohle morální rozhodnutí mi zařídilo vstupenku do duelu. Takže až teď je cítit to dno.

Našel jste si tam nějaká přátelství, o kterých si myslíte, že budou fungovat i po návratu z ostrova?
Tohle je podle mě nejtěžší otázka. Chování lidí může být hrané, a tudíž i přes sympatie, které daly dohromady naši alianci, nemuselo vzniknout přátelství mezi námi všemi. Přátelství jsem bezesporu navázal s Veve (Veronika Přikrylová). Zde bych opět poukázal na dokonalost reality show a zdůraznil bych to slovo PŘÁTELSTVÍ, které je oboustranné a tím to končí. Další přátelství, které doufám, že bude fungovat i po návratu z ostrova je s Aylin. Je hodně chytrá, krásná a vtipná, také se s ní shodnu na spoustě názorů, ať už ve hře, nebo v běžném životě. Taktéž by udělala pro přátele cokoliv, o čemž jsem se mohl sám přesvědčit. Když Adam vyhrál imunitu a já se smiřoval s tím, že půjdu do duelu, s oběma jsem seděl při mém posledním západu slunce na ostrově a povídali si o tom, co po soutěži podnikneme, kam vyrazíme a jsem rád, že u obou to přátelství přesáhlo úplně celou hru. A poslední přátelství, které si také určitě myslím, že přesáhlo i celou hru je s Tomášem Benkem. S tím nás od úplného začátku spojuje sledování NHL a samozřejmě naprosto stejná láska k jídlu. I přesto, že on podporuje Washington a já Pittsburgh, navzájem jsme se tím povzbuzovali a podporovali. Zároveň jsme našli společné téma, kterým se dali krátit dlouhé chvíle na začátku soutěže na ostrově a jeho smysl pro humor, když jsme si z něj dělali legraci, že má alergii na tričko zafungoval neskutečně a bavil nás všechny. Za mě je to skvělý, férový kluk, se kterým se rozhodně budeme bavit i po skončení soutěže. S ostatními minimálně z aliance samozřejmě také, ale těmto jsem věřil nejvíce a byl jsem ochotný udělat všechno, aby zůstali ve hře, právě protože věřím, že by to udělali také.

Koho tipujete na vítěze Survivora?
Z mužů mám jasno, Tomáš Benko z Azuy je za mě všestranně nejlepší ze všech účastníků. Nicméně to by mu mohlo velice uškodit, protože ho budou chtít ve sloučení vyřadit. Tudíž bych se přiklonil spíše k možnosti, že letošní první sérii Survivoru vyhraje žena. Z celebrit má podle mě největší šanci Xénia, protože je také velmi šikovná a již má zkušenosti s vyhráváním reality show :-D Ale také je vnímána jako velmi silná, takže můj 3. a poslední typ je jedna z mých oblíbenkyň a věřím, že i kamarádek, Aylin. Nějak výrazným způsobem se nezapojila do té sociální hry a neměla s nikým žádný konflikt. Zároveň je individuálně silná a je vnímána ostatními účastníky velmi pozitivně. Tipy mám 3, protože v Survivoru nikdy nevíte.