mk_1-2022_obalka-e1648974735241_182490.jpg

Published: 12.04.2022

Vysokoškoláci ocení při výuce výzvy, zábavu a propojení s praxí. Pokud při tom pomohou handicapovaným, je to pro ně vítaný bonus. Takovouto možnost zažili studenti Fakulty ekonomicko-správní, Univerzity Pardubice. Během minulého podzimu navrhovali ve svých projektech novou koncepci marketingové komunikace pro Centrum Kosatec.

Studenti se museli vžít do situace neziskové organizace, která je limitována jak financemi, tak zdravotním či jiným omezením svých zaměstnanců. Připravili pro ně návrh PR kampaní, jednotné grafické manuály a přidali praktické rady. Například, jak nahradit prostředí foto-ateliéru a vytvořit fotografie rukodělných produktů tak, aby na e-shopu vypadaly profesionálně.

Student Marek to shrnul: „Spolupráce mezi naší fakultou a Centrem Kosatec je skvělý nápad, který vede k propojení teorie a praxe. My se dozvíme o tom, jak funguje reálná propagace organizace a Centru Kosatec nabídneme návrhy na zlepšení, odhalíme možné příležitosti i hrozby, porovnáme silné a slabé stránky. Výzvou je omezený rozpočet uvedeného spolku.“ A studentka Ema k tomu dodává: „Zkusím si na tom něco nového, mohu tím někomu reálně pomoci.”

Inspirativní nápady studentů by tak mohly například roztančit Pardubice na plese vozíčkářů, sociální sítě Centra Kosatec mohou získat modernější vzhled, logo a firemní komunikace může proměnit nový design. Studenti našli pro Kosatec i možnosti, jak využít placenou propagaci, měřit její dosah a zajistit návratnost těchto investic.

Vedoucí PR Centra Kosatec Hana Homolková vzájemnou spolupráci hodnotí takto: "V uplynulých dnech jsem měla možnost účastnit se prezentace projektů studentů, kteří se rozhodli svými nápady podpořit PR Centra Kosatec. Kreativní nápady těchto mladých lidí jsou skvělou inspirací pro naši práci a ve finále přínosem pro naše hendikepované zaměstnance. Oceňuji pozitivní přístup a plné nasazení studentek a studentů pod vedením paní doktorky Kantorové. Všichni jsme spolupracovali s chutí a jsme rádi, že vzájemná spolupráce má smysl. Je příjemné vidět, že budoucí manažeři z FES jsou nejen šikovní profíci, ale také empatičtí lidé se srdcem na pravém místě."

Studenti nahlédli do praxe, která je složitější a komplexnější než učebnicové příklady. Učili se hledat nejvhodnější řešení pro stávající situaci. Uplatnili znalosti z jiných předmětů. A mnozí do toho dali i své srdce a volný čas, protože pochopili, že nedělají něco „jen do šuplíku“. Naopak. Věděli, že ve finále pomáhají handicapovaným, v jejichž kůži se během vteřiny může ocitnout každý z nás. Studenti Univerzity Pardubice ukázali účastí na uvedeném projektu, že jim společenská odpovědnost není cizí.

Centrum Kosatec

Zřizovatelem Centra Kosatec je Česká abilympijská asociace, z.s., která vznikla v Pardubicích v roce 1997. Posláním spolku je především pomáhat lidem s hendikepem a bořit tak bariéry mezi světy zdravých a hendikepovaných. Spolek stal jedním z největších zaměstnavatelů lidí s hendikepem v Pardubicích, v současné době zaměstnává více než 60 lidí s hendikepem na nejrůznějších pracovních pozicích (od pekaře po administrativní pozice).

Kontakt: Centrum Kosatec, Česká abilympijská asociace, z.s. Sladkovského 2824, 530 02 Pardubice, spolumajitel Kosatce pan Krpálek 777 005 525, Hana Homolková e-mail: pernstejnmedia@gmail.com

Ing. Kateřina Kantorová, Ph.D.

Marketing & komunikace, Časopis Marketingové společnosti, www.cms-cma.cz, ročník XXVII., 1/2022