david_huf_163223.jpg

Published: 26.04.2021

David Huf studuje na Fesce bakalářské studium. Zároveň hraje v prvoligovém týmu fotbalového klubu Pardubice jako útočník, kde patří k nejlepším hráčům. Mezi ligovými zápasy stíhá studovat a  psát bakalářskou práci. Položili jsme Davidovi pár otázek.

Víme, že jste absolvoval sportovní gymnázium v Pardubicích, takže ke sportu jste měl určitě od dětství blízko. Kdo vás přivedl k fotbalu? Jsou vaši rodiče fotbaloví fanoušci?

Ano, už od dětství mám ke sportu blízko, jelikož oba moji rodiče byli a jsou minimálně rekreační sportovci. Máma hrála volejbal a táta fotbal. K fotbalu mě přivedl táta, který mě učil kopat do míče ještě předtím, než jsem uměl pořádně chodit. Pod ním jsem vyrůstal v přípravce v Jevíčku. Táta i máma sledují každý zápas v televizi, máma teda jen ty, kde mě může vidět, jinak jí fotbal moc nebaví. To táta je fotbalový fanatik, kouká každý týden na spoustu zápasů a o víkendech, když se může na hřiště, tak dělá hlavního pořadatele na hřišti u nás v Jevíčku.

Na FES studujete program Ekonomika a management. Jak jste zvládal on-line výuku a které předměty vás nejvíc zaujaly?

On-line výuka mi vyhovuje. Samozřejmě, chybí tam fyzický kontakt a nemáte šanci se potkat na chodbě s kamarády (spolužáky), ale na druhou stranu si stačí vzít nějaké zařízení, které má připojení na internet a můžete se vzdělávat v podstatě odkudkoliv. V tom vidím obrovskou výhodu a myslím si, že například pro dálkové studium by se mohla on-line výuka využívat běžně. Z předmětů mě nejvíc zaujalo asi Malé a střední podnikání, kde jsme museli reálně přemýšlet, jak rozjet podnikání a kde jsem zjistil, co vše to obnáší.

Za několik týdnů vás čekají státní zkoušky v bakalářském studiu. Budete chtít pokračovat v navazujícím studiu na naší fakultě?

Letos jsem si přihlášku na navazující studium nepodal, cítil jsem, že potřebuji pauzu. Uvažuji však o tom, že si podám přihlášku na příští rok.

Jak často a kde trénujete? Vycházejí vám trenéři vstříc ve vašem studiu?

Trénujeme 5-6 krát týdně a do toho máme jeden, výjimečně dva zápasy za týden. Tréninky máme na stadionu Pod Vinicí. Naštěstí mi trenéři v FK Pardubice vycházeli a vycházejí vždy vstříc. Většinou jsem potřeboval omluvit z tréninku hlavně ve zkouškovém období, kdy jsou časy zkoušek jasně dané a s tím prostě nehnete.

Je nějaký trenér, na kterého rád vzpomínáte?

Nemůžu začít jmenovat jednotlivé trenéry, protože bych nerad na někoho zapomněl. Ale jsem vděčný všem trenérům, pod kterými jsem trénoval, protože mi každý něco dal. Teď jsem začal s trénováním i já sám a vidím, že to není vůbec jednoduchá práce. Takže i za tohle si zaslouží všichni trenéři můj obdiv.

Jaké plány máte ve své profesionální kariéře a jaký posun si představujete v A týmu?

Chtěl bych vydržet hrát na co nejvyšší úrovni co nejdéle. A jaký posun si představuji v A týmu? Z tohoto hlediska se na to nedívám. Já chci pokaždé přijít na hřiště a co nejvíce pomoci týmu, ať už to bude z jakékoliv pozice.

Je to ještě vzdálená budoucnost, ale přemýšlel jste o tom, co by vás bavilo dělat, až ukončíte profesionální kariéru?

Jak jsem se již zmiňoval, sám jsem začal trénovat, a tak to vidím jako jednu z možných variant do budoucna. Nicméně bych rád uplatnil i svoje ekonomické vzdělání z fakulty, a to nejlépe v souvislosti právě s nějakým sportem.

Určitě jste zaznamenal, že zastupitelstvo Pardubic schválilo rekonstrukci nového fotbalového stadionu. Je to pro vás motivace a těšíte se, že si na něm zahrajete?

Všichni v klubu jsme rádi, že u nás proběhne dlouho očekávaná rekonstrukce letního stadionu. Motivuje nás to i proto, že když už je to teď schváleno, tak můžeme zůstat v první lize i pro příští sezóny, pokud na to budeme mít výkonnostně.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí u červnových státních zkoušek.