antonik_203831.jpg

Published: 29.05.2023

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice úspěšně realizovala mobilitní projekt Erasmus+ KA107 Mezinárodní kreditová mobilita s Matsumoto University v Japonsku. Cílem projektu bylo navázat a prohloubit existující spolupráci mezi oběma institucemi, která se započala již v roce 2006 podpisem dohody o spolupráci.

Součástí projektu byly plánované akademické i studentské mobility, které se uskutečnily vlivem pandemie Covid 19 téměř s dvouletým zpožděním. Nejprve dva studenti FES absolvovali dvouměsíční výměnný pobyt v Japonsku v letním semestru akademického roku 2021/2022. Součástí byla i stáž ve firmách, kde studenti měli možnost shlédnout, jak jsou realizovány manažerské postupy v japonských firmách. Cílem stáží bylo seznámit se s kulturními odlišnostmi mezi Japonskem a ČR, seznámit se s japonským stylem managementu a prohloubit si další znalosti v oboru. Studenti měli příležitost diskutovat různé teoretické poznatky a ptát se na jejich realizaci v praxi japonských firem. Mohli získat řadu cenných zkušeností z mezinárodního ekonomického prostředí. Zároveň proběhla i akademická výuková mobilita, kdy vyučující našim studentům na počátku jejich pobytu poskytl podporu v adaptaci na zcela odlišné prostředí, a realizoval svou Erasmus+ výuku.

V zimním semestru roku 2022/2023 jsme na FES přivítali prof. Yoriko Masuyama, která sdílela během výuky své znalosti s našimi studenty a zároveň doprovodila do Pardubic dvě studentky. Ty u nás na fakultě studovaly úspěšně celý semestr anglicky vyučované předměty, stejně tak se pokoušely zvládnout základy češtiny. Druhou mobilitou byla návštěva p. Kazuhiro Sekizawa z mezinárodního oddělení Matsumoto University.

Celý projekt uzavřela květnová návštěva prof. Jana Stejskala, děkana FES na Matsumoto University, jejímž výsledkem bylo zhodnocení projektových aktivit a potvrzení budoucí spolupráce mezi oběma fakultami.

Projekt byl financován z programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita, což je aktivita zahrnující třetí země nepřidružené k programu, financovaná z fondů vnější politiky EU a umožňuje realizovat mobility studentů a zaměstnanců z partnerských institucí do České republiky i naopak. Důraz je kladen na přijíždějící studenty a zaměstnance, tímto mezinárodní kreditová mobilita přispívá k posilování společenských vazeb a k rozvoji klíčových znalostí a kompetencí vysokoškolských studentů a zaměstnanců. Univerzita Pardubice je zapojena do Mezinárodní kreditové mobility od roku 2016.