upce_setreni_na_miste2-3-11-2017-foto_96537.jpg

Published: 06.02.2018

Zástupci Fakulty ekonomicko–správní Univerzity Pardubice realizovali v listopadu roku 2017 terénní výzkum v obci Křižánky na Vysočině. Výzkum byl součástí empirické práce s názvem „Podkladová analýza k lokální koncepci sociální bydlení  v obci Křižánky“.  Na analýze pracoval tým ve složení: Jan Fuka, Robert Baťa, Martin Sobotka, Jiří Křupka, Martin Šanda a Jan Mandys. V rámci výzkumu došlo k seznámí nejen s konkrétním prostředím obce, ale také k několika konzultacím s pověřenými pracovníky obce. Zároveň byly za účelem analytických zjišťování osloveny i další osoby a instituce, které mají na připravovanou koncepci vliv. Sociální bydlení je aktuálně jedním z klíčových témat sociální politiky a ukazuje se, že se jedná o konstrukt, který je uplatnitelný prakticky v jakékoliv obci bez ohledu na počet obyvatel. Smyslem analýzy bylo připravit klíčový podkladový materiál, neboť obec Křižánky realizuje za podpory Evropské unie projekt, jehož cílem je příprava koncepce sociálního bydlení, tak aby odpovídala reálným možnostem obecního rozpočtu a reflektovala potřeby těch, kterým je sociální bydlení určeno. Řešitelský tým analyzoval demografické tendence v obci, síť sociálních služeb, situaci s nemovitostmi včetně možností financování sociálního bydlení a rozvoje bytového fondu s důrazem na energetickou úsporu plánovaných rekonstrukcí obecních objektů. V neposlední řadě byla pozornost věnována ať již reálným uživatelům sociálního bydlení, tak těm potencionálním. Sociální bydlení napomáhá zvyšovat kvalitu života v obci a také zamezuje odlivu občanů do jiných měst. Cílovou skupinou koncepce nejsou pouze osoby ohrožené sociálním vyloučením, ale také mladí lidé na počátku své pracovní kariéry a nebo naopak senioři, kteří si přejí i na sklonku života zůstat ve své obci i přes různá omezení, které jim seniorský věk přináší.