klimaa586177.jpg
EB-E1 (Studentská 95, Pardubice) kontakt

Proč je pro obyvatele EU včetně Česka změna klimatu zásadním tématem? Je toto téma více hrozbou nebo spíše výzvou a příležitostí? Jaký má a bude mít vliv na naše každodenní životy? A víme jako Česko, jak změnu klimatu řešit?

Studenti se v přednášce dozví o tématech spojených s plněním klimatických cílů ČR vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu:

• Jaké výzvy, ale i možné přínosy přináší pro Česko zelená transformace?
  • Z jakých prostředků bude možné zelenou transformaci Česka financovat?
  • Jaké možnosti má Česko k dispozici, aby se zbavilo závislosti na ruském plynu?
  • Jaký význam mají v tomto směru obnovitelné zdroje a energetické úspory?
  • Co je to „odpovědné udržitelné investování“ a balíček„Fit for 55“?
  • Jakou roli hrají na cestě ke klimatické neutralitě města, podniky a banky?
  • Co znamená pojem „spravedlivá transformace“ pro tzv. uhelné regiony?Jaké projekty plánují, aby zvládly odklon od uhlí, a jaký to má význam pro celou ČR?
  • Co může každý z nás udělat pro ochranu klimatu ve svém každodenním životě?

Přednáška je doplněna o video ukázky k výše uvedeným tématům včetně příkladů klimatických opatření. Studenti se tak seznámí s konkrétními projekty, jak řešit klimatické změny v českých městech i ve volné krajině. Zazní příklady z energetiky, dopravy, zemědělství či odpadového hospodářství.

Na přednášku integrálně navazuje diskuze, v níž mají studenti prostor zeptat se na to, co je v souvislosti s klimatickými změnami a konkrétními klimatickými opatřeními zajímá.

Lektoři:

• MICHAL ŽÁK – meteorolog České televize a vysokoškolský pedagog na Katedře fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy
  • DANIEL TICHÝ – publicista, režisér dokumentárních sérií České televize „Klima mění Česko(2018)“, „Česko řeší klima“ (2020) a „Česko a Evropa řeší klima“ (2022)