dsc_2291_181941.jpg

Published: 30.03.2022

Ve středu 30. března vznikla na Univerzitě Pardubice Asociace děkanů ekonomických fakult. Součástí nově vytvořené platformy jsou aktivní děkani ekonomických fakult  veřejných českých vysokých škol a univerzit, kteří tak mají možnost diskutovat o problémech, jež aktuálně řeší.

Oblast ekonomického vzdělávání je v českém vysokém školství klíčová, a to jak z pohledu počtu studentů a akademických pracovníků, tak z pohledu ekonomického výzkumu, spolupráce s aplikační sférou a naplňování tzv. třetí role univerzit. „Jsme přesvědčeni, že vznik Asociace podpoří spolupráci fakult ve všech oblastech jejich činností, usnadní předávání zkušeností a příkladů dobré praxe. Věříme, že je tou nejlepší cestou pro zajištění rozvoje českého ekonomického vysokoškolského učení,“ říká prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D., děkan Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity, který byl jedním z iniciátorů vzniku asociace.

Jednotlivé ekonomické fakulty často patří mezi největší součásti svých univerzit, což je dáno především tím, že vzdělávání v oblasti ekonomie a managementu patří dlouhodobě k nejatraktivnějším oblastem vysokoškolského studia. „Právě proto považujeme za potřebné mít zastřešující platformu, která umožní představitelům ekonomických fakult pravidelně diskutovat o problémech, které aktuálně řeší, spolupracovat v prosazování řešení a diskutovat je s představiteli Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství,“ dodává prof. Ing. Jan Stejskal, Ph.D., děkan Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, který patří také mezi iniciátory.

Součástí ustavujícího zasedání Asociace byla mimo jiné i diskuse a předávání zkušeností jednotlivých fakult z problematiky tzv. lex Ukrajina. Diskutovány byly způsoby, jak fakulty a univerzity pomáhají svým studentům z Ukrajiny, ale také Ruska. Aktuálním souvisejícím tématem byla schopnost fakult přijímat nové studenty z řad ukrajinských běženců od nového akademického roku.

Druhý den zasedání děkani ekonomických fakult diskutovali s představiteli Národního úřadu pro vysoké školství, a to konkrétně s předsedou JUDr. Ivanem Barančíkem, Ph.D. a členem rady doc. Ing. Tomášem Pavelkou, Ph.D. Osobní sekání, možnost vyslechnout záměry a vyjádřit se k nim patří mezi významné benefity právě vznikající Asociace děkanů ekonomických fakult.

Ustanovující členové Asociace děkanů ekonomických fakult

prof. Ing. Jan Stejskal, Ph.D., děkan Fakulty ekonomicko-správní
jan.stejskal@upce.cz