img_3690_181514.jpg

Published: 21.03.2022

V letošním roce byla pro zájemce uspořádána akce AKADEMIE PRO SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ, která je výsledkem spolupráce Pardubického kraje, pardubické Regionální kanceláře agentury CzechInvest a Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK). Tito tři partneři se rozhodli podpořit posílení kompetencí managementu organizací zabývajících se některou z forem sociálního podnikání v našem kraji.

„Sociální podnikání podporujeme v našem kraji už řadu let. Tyto podniky se však často potýkají s nedostatkem aktuálních informací, ověřených postupů či příkladů dobré praxe. Právě proto jsme pro letošní rok připravili vzdělávací akademii jejímž cílem je zvýšit konkurenceschopnost sociálních podniků a jejich udržitelnost na trhu“ říká krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Oblast sociálního podnikání má podporu i ze strany Agentury CzechInvest. „Sociální podniky v Pardubickém kraji představují významné zaměstnavatele s vysokou celospolečenskou přidanou hodnotou spočívající ve vytváření pracovních příležitostí pro osoby znevýhodněné na trhu práce a dá se očekávat, že jejich význam i dále poroste. Agentura CzechInvest tak vedle svých dalších aktivit hodlá podpořit i tuto skupinu podniků,“ dodává její regionální ředitel Tomáš Vlasák.

Pro účastníky bylo vytvořeno deset celodenních setkání, v rámci kterých jim odborníci z různých oblastí představili novinky, zodpověděli jejich dotazy a trénovali je v různých manažersko-ekonomických dovednostech, které se mohou hodit sociálním podnikům. Těmi mohou být jak ziskové subjekty, tak nestátní neziskové organizace, ale i podnikající fyzické osoby. Proto nepřekvapí, že se účastníci zabývali cenotvorbou, marketingem, analýzou trhu práce a konkurencí.

Jedním z nabídnutých témat byla i problematika účetnictví, mzdová problematika a další zákonné povinnosti, které musí být plněny při fungování sociálních podniků. Tohoto tématu v rámci setkání dne 17. 3. 22 zhostil za Fakultu ekonomicko-správní Univerzity Pardubice prof. Jan Stejskal a úspěšná absolventka FES Ing. Zuzana Ryzová, expertka na mzdovou problematiku. „Osobně považuji podobné projekty jako je Akademie sociálního podnikání za ukázku dobré praxe – dobré spolupráce mezi partnerskými subjekty, které takto pomáhají specifické skupině podniků, jež si díky své veřejně prospěšné činnosti podporu veřejného sektoru dozajista zaslouží“ dodává prof. Stejskal, děkan Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.