adobestock_70749474_1600_131149.jpg

Published: 30.04.2019

Do zahraničí vyjíždějí studenti nejčastěji s programem Erasmus+. Mnozí z nich se do něj ale nakonec nepřihlásí. Strávit v cizině celý semestr je pro ně dlouhá doba. S Jazykovým centrem ale mohou na návštěvu cizí univerzity vyrazit i na kratší dobu. Zážitky se zhustí do jednoho týdne a napříč celou Evropou.

Anglický Preston, německý Weiden, španělské Alicante, švédská Uppsala nebo třeba Jihoafrická republika. Tam všude se pardubičtí vysokoškoláci podívali a zažili univerzity na vlastní kůži. Program měli přitom nabitý: přednášky a workshopy na cílových univerzitách, exkurze, setkání se zajímavými lidmi nebo práce na projektech v mezinárodních týmech.

„Kdybych někdy měla šanci jet znovu, tak rozhodně pojedu. Bylo to jednoduše úžasné a dalo mi to nový rozhled,“ říká studentka Natálie Farbárová, která se nedávno z takového pobytu vrátila. „Množství nových věcí, znalostí, názorů, kontaktů a vzpomínek získaných během dnů v Prestonu bylo za hranicí mých představ. Vidět jinou univerzitu tak zblízka rozvinulo můj zájem o vzdělání,“ dodává Natálie. Nejúžasnějším zážitkem bylo setkání s Lady Milenou Grenfell-Baines, jednou z tzv. Wintonových dětí, a také s primátorem města Preston.

Povídání se zajímavými lidmi, které studenti běžně nepotkají, patří k mnoha výhodám krátkodobých pobytů. „Studenti mají unikátní možnost poznat jinou univerzitu, zkusit, zda obstojí v cizojazyčném prostředí, porovnat výuku s tím, co znají z domova, a otestovat své komunikační dovednosti,“ popisuje výhody Zuzana Bezdíčková z Jazykového centra. Právě to zaštiťuje program Language and Culture Scheme.

A jak se stát jeho součástí? Stačí se přihlásit do výběrového řízení, napsat motivační dopis a uspět v krátkém pohovoru. „Studenti musí prokázat jazykové schopnosti, a to jak znalost cizího jazyka a komunikativnost, tak schopnost spolupráce s ostatními. Klíčovým aspektem je i dobrá reprezentace naší univerzity,“ vyjmenovává podmínky Zuzana Bezdíčková. V Jazykovém centru studentům ochotně poradí nebo se mohou informovat přímo na jejich webu.