Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

img_20210408_174329_resized_20210408_102228052_162398.jpg

Published: 09.04.2021

Studenti Fakulty ekonomicko-správní se od konce září minulého roku  opět zapojují jako dobrovolníci ve zdravotnických a dalších zařízeních, pomáhají seniorům, pečují o děti zaměstnanců nasazených v první linii, vyrábějí ochranné pomůcky. Souběžně k tomu ještě zvládají online výuku. Podařilo se nám vypátrat a oslovit alespoň některé z nich. Jejich krátké příběhy vám představujeme.

Student druhého ročníku programu Aplikovaná informatika Zdeněk Suchánek se do dobrovolnické činnosti zapojil již na jaře 2020, kdy společně s kolegy z Královéměsteckého okrašlovacího spolku a místními skauty založili iniciativu Městec Sobě na pomoc občanům v době pandemie. Během první vlny zajišťoval materiál pro výrobu roušek a jejich distribuci mezi občany a instituce, koordinoval dobrovolníky a zajišťoval nákupy starším občanům. Celkem se do iniciativy, kterou organizoval, zapojilo přes 40 dobrovolníků a v období od března do června 2020 ušili přes 5 000 roušek.

V únoru 2021 se vzhledem ke špatné epidemiologické situaci rozhodl opět obnovit iniciativu Městec Sobě. V nemocnici Městec Králové vzniklo očkovací centrum a pro hladký chod centra byla zapotřebí pomoc dobrovolníků. Ihned se zapojil a zastával v něm dvě pozice. Pozici dobrovolníka na recepci, kde vyplňuje dotazníky s pacienty a práci administrátora centra, kde je jeho úkolem zadávání pacientů do informačního systému, vykazování výkonů pro zdravotní pojišťovny, zakládání zpráv a dotazníků k archivaci a komunikace mezi zaměstnanci nemocnice, dobrovolníky a pacienty. Práce v centru je však časově velmi náročná.   Skloubit náročné studium a dobrovolnictví  v centru už bylo nemožné. Proto požádal o individuální studijní plán a dál pomáhá a studuje. 

Studentka Eliška Kukačová z 1. ročníku bakalářského studia Management podniku při škole pracuje v call centru jako operátorka. Volá tzv. rizikovým osobám, které se potkaly s Covid pozitivními a pomáhám jim tuto situaci zvládnout. Nejen, že je posílá na testy a určuje délku karantény, také podává důležité informace, podle kterých je třeba se řídit, dává tipy a rady jak tuto situaci zvládnout a to nejen mladým lidem, ale také seniorům, kteří to s elektronikou tolik neumí. Jak Eliška říká: „Práce není sice fyzicky náročná, ale psychicky občas ano. Přesto mě aktivita pozitivně nabíjí a motivuje využívat hodnotně svůj čas“. Protože pracuje a učí se z domova, sladila vše časově bez problémů.

Další studentka prvního ročníku oboru Ekonomika ochrany obyvatelstva, která nechce zveřejnit své jméno,  pomáhá  v Krajské hygienické stanici v Chrudimi na oddělení epidemiologie. Vzorem jí byla maminka, která je zde zaměstnaná a chodila do práce 7 dní v týdnu od rána do večera. Proto se studentka rozhodla pomáhat také.  Začala v říjnu nejprve v administrativě,  která ostatní zaměstnance jen zdržovala. Zapisovala údaje o Covid pozitivních pacientech do různých systémů a tabulek, počítala denní přírůstek nakažených, vyplňovala žádanky na PCR testy a další. Do práce chodila třikrát týdně. S rostoucím počtem pozitivních bylo ale zapotřebí více lidí, kteří vyřizují první hovory. Nyní obvolává nově nemocné a zjišťuje základní údaje, souvislosti s onemocněním. Dokázala sladit práci i studium.