Studenti FES na stáži na Matsumoto University v Japonsku

4. 11. 2022

Studenti Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice Kateřina Vávrová a Mikuláš Antonik absolvovali dvouměsíční výměnný pobyt v rámci projektu Erasmus+ na Matsumoto University v Japonsku, jehož součástí byla i stáž ve firmách, kde studenti měli možnost nahlédnout do chodu japonských společností.

Cílem stáží bylo seznámit se s japonským stylem managementu a prohloubit si znalosti v oboru. Studenti měli příležitost vidět teorii v praxi, poznat jiné přístupy a získat mnoho cenných zkušeností z mezinárodního prostředí. U Alpico Group, která se specializuje na turistické služby, hotelnictví a dopravu proběhla první a nejdelší stáž. Studenti navštívili také pobočku Bank of Japan.  Dozvěděli se mnoho zajímavých informací, od fungování bankovního systému v Japonsku až po koloběh života a ochranné prvky bankovek. Další firmy se specializovaly v největší míře na automobilový průmysl (Tada Precisions, Shenetsu Denso a Fuji Electric Semiconductor).

Díky Matsumoto University studenti mohli podniknout mnoho zajímavých výletů napříč celým Japonskem. Mikuláš Antonik se také věnoval velmi intenzivně bojovým sportům a získal zelený pásek, čímž velmi zaujal místní média a objevil se i na stránkách místního tisku. Mikuláš své studium v Japonsku shrnuje: „Japonsko bylo mým velkým snem. Vzpomínám si, jak jsem jeden podzimní večer minulého roku brouzdal po internetu a narazil na fotky jedné z tradičních vesnic Narai Juku a říkal jsem si, že se tam určitě jednou musím vydat. V tu dobu jsem ani netušil, že o pár měsíců později na tomto místě budu opravdu stát. Jsem velice vděčný za zkušenost, kterou jsem mohl prožít, za přátele, které jsem v průběhu mého pobytu získal a za zážitky, na které budu vzpomínat celý život. Jsem velmi rád, že jsem mohl reprezentovat FES a Univerzitu Pardubice a zanechat tak odkaz až v dalekém Japonsku.“

Naše fakulta získala finanční prostředky z programu Erasmus+ pro realizaci výměnných pobytů akademických pracovníků a studentů na základě dlouhodobé spolupráce s Matsumoto University v prefektuře Nagano. Na FES studují v současné době 2 studentky z Japonska. První týden pobytu v Pardubicích jim poskytla podporu prof. Yoriko Masuyama, která studentky uvedla do českého prostředí a která již naši fakultu navštívila několikrát. Zájmem fakulty je tuto spolupráci i nadále podporovat a rozšiřovat.