dsc_0593_114162.jpg

Published: 24.08.2018

V letošním roce se stánek Univerzity Pardubice stal už potřetí součástí sportovního parku Na Špici. Malí i velcí návštěvníci si mohli zasportovat a vyzkoušet například různé pohybové aktivity či veslařský trenažér. Na vědeckém stanovišti SCIENCE POINT obohacovali vysokoškolští pedagogové a jejich studenti o další vědomosti nejen děti, ale také jejich rodiče. Vyzkoušet si tak mohli nejrůznější kvízy z oblasti sportu, přírodovědných či technických oborů.

Letošní Sportovní park Pardubice nabídl sportovní vyžití, ale také speciální stanoviště vědeckých zajímavostí a hrátek s populárně-naučným programem naší univerzity.

Chemici před zraky návštěvníků předváděli efektní pokusy a míchali spolu různé látky, které ve výsledku přinesly pro přihlížející nejedno překvapení. Pokus „krev bez krve“ zpočátku u menších návštěvníků vyvolal obavy, ale pokud se našel první statečný, okamžitě bylo mnoho zájemců, kteří si jej chtěli vyzkoušet.

„Po nanesení vodného roztoku rhodanidu draselného na prst, popř. dlaň, byl proveden „řez“ tupým nožem namočeným ve vodném roztoku chloridu železitého. Výsledné krvavě červené zbarvení vypadalo velmi reálně,“ dodala k pokusu demonstrátorka Hana Doušová.

Dozvědět jste se mohli zajímavosti o krevních skupinách, genech a lidské buňce. Plné ruce práce měli i zdravotníci, kteří na modelu ukazovali resuscitaci člověka a měřili také tepovou frekvenci před usednutím a po sesednutí z veslařského trenažeru.

Fakulta ekonomicko-správní si připravila praktické ukázky různých zvuků poplašných sirén. Ukazuje se, že skutečně váháme při jejich rozeznávání. Nechyběly ani drony a jejich využití v mapování terénu, dále malí roboti „ozoboti“, kteří dokáží reagovat na různobarevné čáry na podkladu a podle toho se pohybují. Fakulta filozofická nabídla všem zúčastněním klidnější formu relaxace, a to s antistresovými omalovánkami.

Letošní SCIENCE POINT s nejrůznějšími vědeckými aktivitami a populárně-naučným programem navštívilo opět hodně dětí i dospělých, kteří se zajímali o zákonitosti z oblasti jak společensko-vědních, tak přírodovědných a technických oborů.

Více o Sportovním parku Pardubice čtěte v e-Zpravodaji.