vystrizek130439.png
Klub 29 Svaté Anežky České 29, Pardubice kontakt

Přednáška představí výtvarné umělce, kteří ve 30. letech 20. století přesídlili do Československa, kde na krátký čas nalezli své útočiště před šířícím se nacismem a fašismem. Sledována bude umělecká tvorba vznikající v emigraci v kontextu politických i kulturních souvislostí. Přestože řada státních nařízení byrokraticky omezovala tvůrčí činnost umělců, výtvarná díla, kontakty a vzpomínky dokládají jejich pozitivní postoj k českému prostředí. Představeni budou významní autoři Oskar Kokoschka, John Heartfield, Thomas Theodor Heine, a další autoři jejichž tvorba u nás doposud zhodnocena nebyla. K nim patří Thomas Wüsten, Erich Arnold Bischof, Theo Balden nebo také Bert, nejvýznamnější z karikaturistů, vystupující pod tímto pseudonymem v česko-emigrantském časopisu Der Simplicus. Bertova totožnost bude veřejně odhalena zcela poprvé. Výjimečný prostor bude věnován umělci Hannesi Beckmannovi, absolventovi Bauhausu v Desavě. Jak zapůsobilo české prostředí na umělecké emigranty? Kdo byl Bert? Proč emigrovali do Československa?

PhDr. Bronislava Kuzica Rokytová, Ph.D. je kurátorkou Umělecké sbírky Památníku národního písemnictví v Praze. Specializuje se na výtvarné umění 20. století. Pracuje zvláště s kulturněhistorickými metodami dějin umění, kdy interpretuje daný kulturní, sociální nebo politický kontext vzniku výtvarných děl. Věnuje se zvláště tvorbě umělců žijících a pracujících v emigraci (exilu), problematiku česko-německé umělecké scény, avantgardní a abstraktní směry. Je autorkou dvou monografií věnovaných výtvarným umělcům, kteří ve třicátých letech unikli před nacismem do Československa. Editorsky i autorsky se podílela na katalozích a výstavách Oskara Kokoschky v Kunstforum Osdeutsche Galerie Regensburg a Národní galerii v Praze.

Kavárna Universitas se otevře v úterý 9. dubna 2019 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.
Vstup je volný.