Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

30_holky_165116.jpg

HIstorie vzniku fakulty

Více než sedmdesátiletou historii pardubického vysokého školství spoluvytváří několik významných mezníků. K těm nejdůležitějším  patří nesporně vznik druhé nejstarší fakulty - Fakulty ekonomicko-správní. Podnět k jejímu založení dala na počátku devadesátých let minulého století celospolečenská potřeba vychovávat vysoce kvalitní odborníky pro oblast nejen hospodářskou, ale i státní správy a samosprávy.

Na zmíněný požadavek odpověděl svým usnesením ze dne 17. ledna 1991 Akademický senát tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické. K danému dni zřídil na dosavadní jednofakultní vysoké škole  vedle fakulty chemicko-technologické právě i  fakultu územní správy, tedy nynější ekonomicko-správní.  K jejímu ustavení v Pardubicích přispělo několik skutečností. Předně to byla již dlouholetá tradice výuky ekonomických předmětů v dosavadním vzdělávacím procesu. Dále i podpora, kterou jejímu vzniku vyjadřoval spolu s vedením školy celorepublikový Svaz měst a obcí.

Okamžitě se přistoupilo k personálnímu budování fakulty a k vytváření jejího materiálního zázemí. Z Fakulty chemicko-technologické pod ní přešla katedra matematiky, fyziky, jazyků, tělesné výchovy a podnikové ekonomiky a managementu. Nově byla ustavena katedra územní správy. Jejími členy se stali:  doc. Ing. Miloš Vítek, CSc., JUDr. Pavel Pelák, PhDr. Věra Vrátná, PhDr. Miloš Charbuský, CSc., PhDr. Milena Lenderová, CSc., PhDr. Tomáš Jiránek, Ing. Vlastimil Novák, CSc. a sekretářka Kateřina Žirková. Vedoucí činitelé školy pro ně nejdříve zajistili kancelářské prostoty v dnes již neexistující budově Unichemu na Masarykově náměstí. Samotná výuka prvních 53 studentů probíhala od podzimu roku 1991 v učebnách chemicko-technologické fakulty.

Zahájení výuky vzala Akreditační komise vlády České republiky na vědomí s tím, že komise expertů Rady vysokých škol bude průběžně sledovat její kvalitu. Na základě získaných poznatků a zkušeností docházelo i za podpory příslušného pracoviště ministerstva vnitra k úpravě studijních plánů. Přijímaná opatření se promítla do pojmenování fakulty. Od roku 1993 nese současný název Fakulta ekonomicko-správní.

Pro další rozvoj fakulty bylo důležité, že mohla od října 1993 působit v plném rozsahu v budově, kterou pro ni získalo vedení vysoké školy ve Studentské ulici 84. Před tím jí však bylo zapotřebí alespoň v nejnutnější míře upravit pro potřeby výuky, neboť v předchozích letech sloužila jako ubytovna pro zaměstnance Východočeských chemických závodů. Dnes je již zcela plnohodnotnou součástí univerzitního kampusu, který postupně vznikl v dané části Pardubic. Jeho součástí byla od počátku také Kongresová hala, patřící původně stavebnímu podniku Průmstav.

V největším sále Kongresové haly proběhla dne 18. června 1994  první fakultní bakalářská sponze. Hned v následujícím roce získala fakulta akreditaci pro magisterské studium plynule navazující na předchozí bakalářské. Proměňující se požadavky praxe si v dalších letech vyžádaly úpravy organizační struktury fakulty. Zároveň se promítly do zkvalitňování studijních programů. K připomenutým i dalším potřebným opatřením docházelo od vzniku fakulty pod vedením děkanů doc. Ing. Miloše Vítka, CSc. (1992 – 1993); prof. RNDr. Zdeňka Cimpla, CSc. (krátce v roce 1993); doc. Ing. Radima Roudného, CSc. (1993 – 1999); Ing. Josefa Pešty, CSc. (1999 – 2001); doc. Ing. Pavla Petra (krátce v roce 2001); prof. Ing. Jana Čapka, CSc. (2002-2007),  doc. Ing. et Ing. Renáty Myškové, Ph.D. (2008 - 2015) a doc. Ing. Romany Provazníkové, Ph.D. (2016 – 2019).  

Fakulta do současnosti vychovala na 8.500 absolventů, a to v bakalářských, magisterských, inženýrských a doktorských programech. Nacházejí uplatnění v širokém spektru  hospodářské i správní oblasti.  Někteří své získané znalosti rozvíjejí v rámci svého pedagogického a vědecko-výzkumného působení na fakultě. Patří mezi ně i nynější děkan prof. Ing. Jan Stejskal, Ph.D. Stěžejním posláním fakulty přitom zůstává, aby i v dalších letech byli její posluchači kvalitně připravováni pro práci jak v tuzemsku, tak v zahraničí.  

                                  

PhDr. Miloš Charbuský, CSc. – pedagog, historik, který pracoval od roku 1990 nejprve na Vysoké škole chemicko-technologické a od roku 1991 do roku 2013 na Fakultě ekonomicko-správní, Ústavu správních a sociálních věd. Jeho odborné zaměření byly české dějiny, vývoj veřejné správy a formy řízení měst.